İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
6 Mart 2018 15:00
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
2018 yılında Altını Yönlendirecek Olan 4 Önemli Faktör Nedir?
2018 yılında Altını Yönlendirecek Olan 4 Önemli Faktör Nedir?

NEW YORK (Scrap Register): 2017 yılında yatırımcılar, gelirlerin artması, belirsizlik olması ve altının pozitif fiyat momentumunun devam etmesi nedeniyle, altını portföylerine eklediler.

Yıl boyunca altın fiyatı, birçok major para birimi karşısında yükseldi. Hindistan rupisi ve Çin yuanı altın fiyatı sırasıyla % 5.1 ve % 3.5 oranında artarken, USD altın fiyatı % 13.5 oranında artış gösterdi ve bu, hisse senetleri dışında tüm major varlık sınıflarının üzerinde bir performans olarak, 2010 yılından bu yana en büyük yıllık kazanç oldu.

Daha ilerisine bakıldığında, WGC (Dünya Altın Konseyi), dört temanın global finansal piyasaları yönlendireceğini ve altının 2018 yılında performansını etkileyeceğini düşünüyor.

Bu faktörler:

– Senkronize global ekonomik büyüme

– Bilançoların daralması ve politika faiz oranlarının artması

– Varlık fiyatları balonu

– Piyasa şeffaflığı, etkinliği ve erişimi

Senkronize Global Ekonomik Büyüme

Global finansal krizden bu yana ilk kez, global ekonomi, tüm major ekonomik bölgelerin katkılarıyla, güçlü bir şekilde büyümektedir.

WGC araştırması, devam eden ekonomik büyümenin, altın talebini desteklediğini gösteriyor. Gelirler arttıkça, altın mücevher ve akıllı telefonlar, tabletler gibi altın içeren teknoloji talebi de yükseliyor. Ayrıca, gelir artışı, tasarrufları teşvik etmekte ve altın külçe ve sikke talebinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Artan tüketici talebi de, altın yatırımını desteklemekte ve onun ikili doğasını vurgulamaktadır. Yatırımcılar, genellikle finansal şoklara karşı bir hedge olarak altının etkinliğine odaklanırlar.

Ancak artan servet, altın tüketici talebini ve dolayısıyla uzun vadede altın fiyatlarını destekliyor. Yatırım ve tüketim arasındaki etkileşim, altının diğer yaygın finansal varlıklarla daha düşük korelasyonuna yol açarak, onu etkili bir çeşitlendirici haline getirmektedir.

Bilançoların Daralması ve Politika Faiz Oranlarının Artması

Devam eden global ekonomik genişleme, muhtemelen daha sıkı para politikasına yol açacaktır. Fed (Amerikan Merkez Bankası), hazinede ve mortgage teminatlı menkul kıymetlerde aylık azaltımını 50 milyon dolara çıkarmayı planlayarak, artmış bilançosunu daraltmayı amaçladığı için buna öncü olacaktır.

Ancak diğer ekonomiler de daha sıkı para politikaları üzerinde düşünmektedir ve gevşek yönden sıkılaştırmaya doğru bu değişim, 2017 yılında ve 2018 yılı başlarında USD’nin değer kaybetmesine neden olan bir faktör oldu. Bu, potansiyel olarak altını tekrar desteklemeye devam edebilir.

Tabii ki, daha yüksek faiz oranları, altın yatırımının fırsat maliyetini arttırmaktadır, ancak altın üzerindeki etkilerinin daha nüanslı olduğuna inanıyoruz. Faiz oranlarının genel seviyesinin, tarihi perspektiflere göre düşük kalacağını düşünüyoruz: gelişmiş piyasa borçları ısrarla yüksek kalıyor ve gelişen piyasa borcu daha da arttı.

Bu, hükümetlerin, şirketlerin ve hane halklarının, faiz oranlarındaki değişikliklere daha düşük borç seviyelerinin olduğu dönemlere kıyasla daha hassas olmasını gerektirecektir. 2017 yılındaki altın performansı, ABD faiz oranlarındaki artışların otomatik olarak daha düşük altın fiyatları anlamına gelmediğini gösterdi ve bu, farklı ABD reel-faiz oranı çevreleri boyunca altın performansı analizimizle tutarlıdır.

WGC analizi, reel faiz oranları % 0 ve % 4 arasında olduğunda, altın getirilerinin pozitif olduğunu ve onun diğer yaygın finansal varlıklarla olan volatilitesi ve korelasyonunun da, uzun vadeli ortalamaların altında kaldığını ortaya koymaktadır.

Varlık Fiyatları Balonu

Varlık fiyatları, 2017 yılında dünya genelinde çok yıllık tepe seviyelerine ulaştı. ABD’de S&P 500, tüm zamanların tepe seviyesinde ve döngüsel olarak düzeltilmiş fiyat kazanç oranı (CAPE) da, 2000 yılında dot-com balonunun zirve noktasından bu yana, en yüksek seviyesindedir. Yatırımcıların getiri arayışı, başka yerlerde varlık fiyat artışını yaygınlaştırdı: Örneğin, Çin’de, gayri menkul fiyatları, 2015 yılı Ocak ayından, 2017 yılı Ekim ayına kadar olan dönemde yaklaşık iki katına çıktı.

Bununla birlikte, güçlü global varlık piyasaları bir süre daha devam edebilir. Analistler ve yorumcular bir süre için uyarıda bulunsalar da, hisse senedi piyasaları istikrarlı bir şekilde daha da yükseldi ve kredi standartları daha da düştü.

Global finansal piyasalar doğrularsa, yatırımcılar, finansal sıkıntı dönemlerinde tarihsel olarak kayıpları azalttığı için, bir altın pozisyonuna sahip olmaktan yararlanabilirler.

Piyasa Şeffaflığı, Etkinliği ve erişimi

Son on yılda finansal piyasalar, yatırımcıların her şekilde ve boyutta yeni ürünlere erişimlerinin genişletilmesiyle birlikte, daha şeffaf ve etkin hale geldi.

Altın piyasası da bunun dışında değildir ve son birkaç yılda şeffaflık açısından büyük adımlar atıldı. Londra borsa dışı piyasası, 2017 yılında, tarihsel olarak şeffaf olmayan, iki önemli gelişmeye tanık oldu.

Londra Külçe Piyasası Birliği, 2018 yılında olumlu sonuçlar verebilecek bir ticari veri raporlama girişimini başlattı. LMA (Londra Metal Borsası), Londra toptan satış piyasasında fiyat şeffaflığını ve işlem yapma etkinliğini artırmak amacıyla bir grup borsa yatırım sözleşmeleri olan LMEprecious ürününü piyasaya sundu.

Hindistan’da da bir borsa geliştirmeye yönelik planlar yürütülmektedir. Bu, zorunlu ayar damgası düzenlemesini getiren hükümetle birlikte, dünyanın ikinci büyük altın piyasasını, tüketicilerin ve katılımcıların lehine şekillendirme ve modernize etme çabalarının bir parçasıdır.

WGC’nin görüşüne göre, bu dört faktör, 2018 yılında altın talebini destekleyerek dengeleyebilir ve ekonomik, jeopolitik ya da finansal piyasalar açısından belirsizliklerde ani bir yükselişe karşı sürekli bir potansiyel sağlayabilir. Onlar, yatırımcıların ve hane halklarının, portföy çeşitlendirmelerini ve servetlerini korumaya yönelik güvenli bir varlığa dayanmaya devam etmeleri için birçok sebep bulabileceklerine inanıyorlar.


Kaynak:scrapregister.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa