İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
20 Mart 2014 09:29
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
ABD : Kırımda Savaşmayacağız
ABD : Kırımda Savaşmayacağız

Obama-1920x1080ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan NBC kanalına yaptığı açıklamada, askerlerinin Kırım’da savaşmayacaklarını söyledi.

Kırım’da yaşanan son gelişmelere değinen Obama, “Bizler Ukrayna’da savaşmayacağız. Ukraynalıların da Rusya ile savaşa girmesi uygunsuz bir adım olur. Savaşın Ukrayna yararına olmayacağını düşünüyorum” dedi.

ABD’nin, Rusya’ya açık bir şekilde mesaj vermesi gerektiğini ifade eden Obama, uluslararası işbirliğin elde edilmesi için tüm diplomasi kaynaklarını kullanacaklarını belirtti.

UKRAYNA, BDT’DEN ÇIKIŞ SÜRECİNİ BAŞLATTI

Bu arada, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)’nin 2014 yılı dönem başkanlığını yapmayı reddeden Ukrayna, şimdi de topluluktan çıkma sürecini başlatıyor.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurul Başkanı Andrey Parubin, Ukrayna’nın BDT’den çıkacağını söyledi. Ukrayna, Belovej sözleşmesini 1991’de imzalamasına rağmen BDT tüzüğünü onaylamamıştı. BDT’nin kurucuları olmasına rağmen Ukrayna, resmi üye değil gözlemci ülke statüsündeydi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Andriy Parubyi, Kırım’daki asekri personeli ve ailelerini çekmek için planlar hazırlamakta olduklarını söyledi. Ancak Parubyi askerlerin nasıl ve ne zaman geri çekileceği konusunda detay vermedi.

Bu arada Rus askerleri Kırım’da 2 Ukrayna deniz üssünü kuşattılar. Kuşatılan üsler Kırım’ın Bahçesaray kentinde bulunuyor.

(CİHAN)

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa