İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
29 Mart 2014 16:28
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Birleşmiş Milletlerde Ukrayna-Kırım Kararı Açıklandı
Birleşmiş Milletlerde Ukrayna-Kırım Kararı Açıklandı

bm-624x351Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantısı dün (27 Mart) düzenlendi. Toplantıda Ukrayna sorununa ilişkin karar onaylanarak, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü yinelendi. Kararda ayrıca, 16 Mart’ta Kırım’da yapılan referandumun geçersiz olduğu belirlendi.

BM Genel Kurulu Toplantısı’nda Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ilişkin karar tasarısı 100 kabul, 11 ret ve 58 çekimser oylarıyla onaylandı. Bunlar arasında Rusya ve Küba gibi ülkeler ret, Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkeler çekimser, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri ise kabul oyu kullandı.

Kararda, “BM Tüzüğü”ne göre, çeşitli ülkelerin uluslararası ilişkilerde silahlı tehdit veya silahla herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğü veya siyasi bağımsızlığını ihlal etmemesi ve fikir ayrılıklarını barışçı yolla çözmesi gerektiği yinelendi. Kararda, soğukkanlılığın korunması, tek taraflı kışkırtıcı söz ve eylemlerden kaçınılması ve uluslararası arabuluculukla işbirliği yapılması istendi.

Kararda ayrıca, 16 Mart’ta Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde düzenlenen referandumun geçersiz olduğu ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol kentinin statüsünü değiştirmenin temeli olamayacağı kaydedildi. Ancak kararda Rusya’dan bahsedilmedi.

Toplantıda oylama yapılmadan önce ilk konuşma yapan Ukrayna Geçici Hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Andrii Deşçystia şunları söyledi:

“İki haftalık askeri işgalden sonra, Ukrayna’nın bir kısmı başka bir ülke tarafından zorla yutuldu. Bu ülke daha önce imzaladığı “Budapeşte Memorandumu”na göre, ülkemizin bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı taahhüdünde bulunmuştu. Bu ülke Güvenlik Konseyi’ne daimi üye olarak, diğer BM üyelerinin beklentilerini yükleniyor ve uluslararası barış ve güvenliğini korumadan sorumlu.”

Ondan sonra konuşma yapan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Kırım’ın tarih boyunca Rusya’nın bir parçası olarak Rusya’yla aynı tarihi ve kültürü paylaştığını vurguladı. Kırım’ın referandum yoluyla “Rusya’ya yeniden dönmesinin” tarihsel anlam ve adalet taşıdığını belirten Churkin sözlerine şunları ekledi:

“Rusya, Kırım halkının tercihine saygı gösteriyor ve Kırım halkını reddedemiyor. Kırım halkının kendi kararını ve uzun zamandır kurduğu hayali gerçekleştirmesini destekliyoruz.”

Oylamada çekimser kalan Çin’in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi şöyle konuştu:

“İlgili tarafların diplomatik arabuluculuk yaptığı bu dönemde, Ukrayna sorununa ilişkin karar tasarısının BM Genel Kurulu’nda onaylanması durumu daha da karışık hale getirecek.”

Liu Jieyi, şu an çeşitli taraflar arasında zıtlaşma ortaya çıktığını ve bunu Çin’in görmek istemediğini belirtti. Liu Jieyi, çeşitli tarafların çıkar ve kaygılarını ilgilendiren Ukrayna sorununun çözülmesinde dengeye önem verilmesi gerektiğini dile getirdi. Liu Jieyi ayrıca, çeşitli tarafları soğukkanlılığı koruyarak, durumu daha da gerginleştirmeden kaçınması, fikir ayrılıklarını siyasi ve diplomatik yollarla gidererek, Ukrayna sorununu hukuk ve düzen çerçevesinde çözmesi gerektiğine işaret etti.

BM Güvenlik Konseyi’nde 15 Mart’ta ABD tarafından hazırlanan Ukrayna sorununa ilişkin karar tasarısı hakkında oylama yapılmıştı. Karar tasarısı Rusya’nın ret oyuyla onaylanamadı. “BM Tüzüğü”ne göre, BM Genel Kurulu Toplantısı’nda onaylanan karar siyasi etkilere sahip olmasına rağmen, hukuki bağlayıcılık taşımıyor; Güvenlik Konseyi’nde onaylanan kararı ise ilgili ülkeler zorunlu olarak uygulamalıdır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa