İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
20 Mart 2014 16:23
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
BlackRock :  Türkiye “nötr” ancak “fırsatlar da var”
BlackRock : Türkiye “nötr” ancak “fırsatlar da var”

blackRock 660 × 371Dünyanın en büyük varlık yöneticisi ve iShares MSCI Türkiye Fonu’nun yöneticisi BlackRock, faiz artışıyla dengelenen Türk Lirası’ndaki sakinliğin ne kadar süreceğinin belirsizliğini koruduğunu belirtti. Ayrıca ABD’li fon yönetim şirketi Türkiye’de fiyatlamaların diğer gelişen ülkelerle yakın olduğunu ancak ABD’ye göre de cazip olduğunu söyledi.

BlackRock’ın Baş Yatırım Stratejisti Russ Koesterich, Blackrock’ın lira ve hisse senetleri için “Nötr” görüşünü koruduğunu belirtti. The Wall Street Journal’ın sorularını e-posta ile yanıtlayan Koesterich Türkiye’de genel piyasa için diğer gelişen ülkelere göre nötr olsalar da bazı banka ve sektörlerde fırsatların olduğunu söyledi. “Aralık’tan sonra yaşanan satışla (Türk hisselerinin) fiyatlamalar, ABD’ye nazaran daha çekici hale geldi. Ancak fiyatlardaki ucuzluk diğer gelişen piyasalardakilerine (EM) paralel.”

New York Borsası’nda işlem gören iShares Türkiye Borsa Yatırım Fonu’nun piyasa değeri şu anda 552,15 milyon doları bulurken, geçen yıl 100 milyon dolarlık çıkış yaşandı. Ancak yılbaşından 14 Mart’a kadar fona giriş ise 118 milyon doları buldu.

Borsa Yatırım Fonları (BYF), belli bir stratejiye, ülkeye, endekse yatırım yapmak için kuruluyor ve payları da hisse senetleri gibi borsada işlem görüyor. iShares Türkiye fonu 2008 yılında kuruldu ve o zamandan bu yana yatırımcısına yüzde 8 kaybettirdi. Fon’da yaşanan kayıp yüzde 8,39 oldu.

Investment Company Institute verilerine göre ABD’de 2012’de BYF’lerin yönettikleri toplam varlıkları 1,3 trilyon doları bulurken, sayıları da 1500’e yaklaştı.

BlackRock yakın dönemde Türkiye’deki varlıklara yatırımı sağlayacak bir ürün çıkarmayı düşünmüyor

Koesterich, Merkez Bankası’nın agresif faiz artışının liranın dengelenmesini sağladığını belirtti. Ancak Ukrayna gibi bölgedeki jeopolitik ve ülke içi siyasi risklerin artması ya da ABD’deki parasal sıkılaştırma korkuları yüzünden bu sakinliğin ne kadar süreceğinin ise belirsiz olduğunu belirtti. “Ek olarak, faiz artışının ardından gelen sıkılaştırıcı yerel para politikasının büyüme için aşağı yönlü riskleri artırıyor ve bu da hisseler için olumsuz.”

BlackRock stratejisti yatırımcıların yakın vadede 2 katalizöre dikkat etmeleri gerektiğini de ekledi.

“1) Son 12 aylık dönemde dolar karşısında yüzde 18 değer kaybeden Türk Lirası’nın ardından yeniden dengelenmenin hız kazanıp kazanmayacağı. 2) Başbakan ve AKP için bir referandum olarak görülen yerel seçimler

kaynak : wsj Türkiye

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa