bannerForex

Bu Haftaki BoE Toplantısı Öncesi Belirsizlik Sterlini Olumsuz Etkiliyor

Bu hafta yatırımcıları ilgilendirecek birçok verinin açıklanması ile birlikte sterlin için yoğun bir hafta geçirilecek. Bu hafta ekonomik raporların yayınlanması ile birlikte Brexit’e ilişkin yeni gelişmeler de gündemde olacak.

Veriler İngiltere ekonomisinin süre giden Brexit belirsizliği nedeniyle yavaş bir hızla büyüdüğünü gösterdi. Bu durum İngiltere’deki yatırımların sıkıntılı olmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu haftaki İngiltere Merkez Bankası para politikası toplantısı ve ekonomik raporlar öncesinde bazı veriler açıklandı. Bunlar arasında Şubat ayına ilişkin aylık enflasyon ve istihdam rakamları yer alıyor.

İngiltere Ekonomisi 1. Çeyreğe Yavaş Bir Giriş Yaptı

Ekonomik cephede, İngiltere İstatistik Kurumu (ONS) tarafından yayınlanan veriler İngiltere’de ekonominin karmaşık bir tablo çizdiğini gösteriyor ancak imalattan hizmet sektörlerine kadar farklı sektörlerde bir yükseliş görülüyor.

Ocak ayında aylık bazda GSYİH %0,5 artış gösterdi. ONS’nun ilk açıkladığı rakamlara göre Aralık ayında GSYİH %0,4 düşüş kaydetmişti. Sonuçlar %0,4 olan medyan beklentileri aştı.

İngiltere GSYİH Büyüme Verileri (Aylık)

İngiltere’de GSYİH 3 aylık bazda ise Ocakta %0,2 artış kaydetti. Sonuçlar beklentileri karşıladı. Üç aylık süreç içerisinde büyüme imalat ve inşaat onarım işlerindeki düşüşle zayıfladı.

Büyümedeki yavaşlamaya rağmen, ekonomi Aralık ayındaki düşüşten sonra toparlanma sağladı. Aylık imalat, sanayi ve inşaat üretimi verileri de yayınlandı. İmalat Ocak ayında Aralık ayındaki %0,7’lik düşüşün ardından %0,8 artış kaydetti. Böylece imalat üretimi geçtiğimiz yılın ortasından bu yana ilk defa büyüme kaydetti.

Sanayi üretimi ise Ocak ayında %0,6 büyüme kaydetti, bir önceki ay ise sanayi üretimi %0,5 düşüş kaydetmişti. Sonuçlar %0,2 büyüme bekleyen beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Öte yandan, Aralık ayında %0,8 düşüş gösteren inşaat faaliyetleri de %2,8’lik bir artış kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası Tutumunu Koruyor

Toplamda, veriler İngiltere ekonomisinin yılın ilk çeyreğine zayıf bir giriş yaptığını gösterdi. Verile İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin yakın dönemde faiz artırma planlarını engelleyebilir.

İngiltere Merkez Bankası Brexit belirsizlikleri nedeniyle faiz oranlarını %0,75’te sabit tutuyor. Ancak banka faiz oranlarının ileride Brexit’in sonuçlarından bağımsız olarak artırılabileceğini söyledi. Beklentiler BoE’nın 2019 yılında faiz artışı yapabileceği yönündeyken, bu olasılık gittikçe imkansızlaşıyor.

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Bankadan herhangi bir değişiklik beklenmezken, faiz oranları söz konusu olduğunda 2019 yılı için tahminlerin katı olması bekleniyor.

Önceki toplantıda merkez bankası büyüme tahminlerini düşürmüş ve ekonomide ve dolayısıyla para politikasında bir çok olumsuz riske vurgu yapmıştı. Bu haftaki toplantıda bu durumun değişmesi de muhtemel değil. Yetkililer faiz oranlarının %0,75’te sabit tutulması konusunda oy birliğiyle karar vermişlerdi.

İngiltere’de İş Gücü Piyasası Gelişmeye Devam Ediyor

Salı günü yayınlanan aylık iş piyasası rakamlarına göre İngiltere’de işsizlik oranı %3,9’a düşerek en düşük seviyesini yeniledi. Beklentiler ise işsizliğin %4,0’te sabit kalması yönündeydi. Üç aylık ortalama kazanç endeksi ise Şubat ayında yıllık bazda %3,4 artış gösterdi. Beklentiler burada da %3,2’lik bir artış yönündeydi. Ayrıca önceki aya ait veriler de yukarı yönlü revize edildi ve %3,5 artışa yükseltildi.

Beklentilerden iyi gelen iş piyasası verileri İngiltere Merkez Bankası’nın faiz yükseltme olasılığını artırırken, merkez bankasının bu haftaki toplantıda bu yönde bir adam atması ihtimal dahilinde değil. Açıkçası, böyle bir hamle AB ile yapılacak Brexit anlaşmasında netlik sağlanana kadar mümkün görünmüyor.

Gelecek Veri: Enflasyon Rakamları

Uzmanlar bugün yayınlanacak enflasyon verilerine göre enflasyonun %1,7’ye düşmesini bekliyor. Ocakta İngiltere’de yıllık enflasyon %1,8’e gerilemişti. Enflasyon geçtiğimiz yıl Kasım ayında %2,4’e ulaştıktan sonra düzenli bir şekilde düşüş kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası enflasyonun geçen sene %2,0’lık hedefin üzerine çıktıktan sonra hedefe yakın seyretmesini bekliyordu. Ne olursa olsun, İngiltere’deki ekonomik verilerin BoE’nın duruşunu değiştirme ihtimali bulunmuyor.

Brexit Belirsizlikleri Devam Ediyor

Brexit cephesindeki gelişmeler belirsizliklerin sürdüğünü gösteriyor. Daha önce AB ile yeni bir anlaşma olabileceğine dair piyasalarda bir iyimserlik varken, bu iyimserlik bazı önemli milletvekillerinin parlamentodaki oylamada anlaşmayı reddedeceklerini söylemesiyle suya düştü.

Geçtiğimiz hafta Salı günü, İngiltere parlamentosu Başbakan May’in almayı başardığı yasal garantilere rağmen yeni Brexit anlaşmasını reddetti. Böylece Çarşamba akşamı parlamentoda anlaşmasız Brexit konusunda yeni bir oylama yapıldı.

Anlaşmasız Brexit oylamasında milletvekilleri İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılıp ayrılmayacağını oyladı. Milletvekilleri İngiltere’nin anlaşmasız zorlu bir Brexit’le ayrılmasına karşı oy kullandılar.

Şimdi müzakereler hala sürerken Brexit için son tarih olan 29 Mart tarihinin ertelenebileceğine ilişkin söylentiler bulunuyor. Ancak, bu durum Mayıs ortasında gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerini karmaşık bir hale getirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı