İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
24 Mart 2014 14:19
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
CHF Aşırı Değer li Kalmaya Devam Etmemeli
CHF Aşırı Değer li Kalmaya Devam Etmemeli

eur-chf 512 × 288USD/CHF paritesi yeni yılın ilk üç ayında %6,5 değer kaybı yaşadı. Euro nun hızlı yükselişi ve Ukrayna olayları ile primlenen CHF bu kadar değer kazanımına karşılık ekonomik verilerinin de iyi gelmesi etkili olurken sözlü müdahaleler artışa geçti.

İsviçre Bankaların düşük faiz ve güvenli liman düzeyinde sürekli sıcak para akışı yaşaması nedeni ile İsviçre Frangı değer kazancını korumakta idi. Kısa vadeli faizlerin yükselmesi halinde bankaların bu durumda olumsuz etkilenebileceği yönünde düşünceler piyasada artış gösterebileceği düşünülmekte olunduğu açıklanmıştı.

Bugün ise önce IMF ve daha sonrasında İsviçre Merkez Bankası yetkililerinden açıklamalar geldi.

IMF geçtiğimiz sene söylediklerini tekrarladı. Açıklamada baskı altında kalırsa negatif faiz uygulanabilir denildi. Negatif faizlerin ticari banka rezervlerine uygulanması gerektiği belirtildi.

Parasal taban uygulamasında ise 1,2000 taban uygulamasına devamlılığın gelmesi gerektiği söylenirken, göç yasasının büyüme beklentilerini belirsizliğe bıraktığı açıklandı. İsviçre’nin bu yıl %2 civarında büyümesi bekleniyor.

İsviçre Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Moser, CHF in çok değerli olduğuna inandığını söylerken, gerektiği taktirde daha fazla adım atmaya hazır olunduğunu belirtti.

Pariteye baktığımızda ise USD/CHF paritesi son iki gündür yükseliş eğilimini koruyor. FED açıklamaları ile başlayan toparlanma çabasında biraz gayret hissedilmesine karşılık. Dolar karşısında uzun süredir güçlü konumunu korumakta.

Euro karşısında ise bant hamlelerine devam ediyor. İsviçre nin Euro parasal taban uygulaması etkisinde 1,2000/ 1,2450 bandında salınımında kalıyor.

 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa