İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
17 Mart 2014 09:46
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
DESTEK FX Altın, Petrol ve Gümüş 17/03/2014 Fiyat Beklentileri
DESTEK FX Altın, Petrol ve Gümüş 17/03/2014 Fiyat Beklentileri

gümüş_resimEkonomik Gündem

Dün Kırım’da referandum yapıldı. Beklenildiği üzere oylamadan Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararı çıktı. Nüfusunun büyük çoğunluğu Rus olan Kırım’dan böyle bir sonucun çıkması kimse için sürpriz olmadı. Bu sonuçla birlikte ABD ve Avrupa Birliği hemen tepki gösterdiler ve bu referandumun demokratik olmadığını ve bu kararı tanımadıklarını söylediler. Bu referandumun Ukrayna anayasasına aykırı olduğunu ve kabul edilemez olduğunu belirttiler. Bu gelişmelerle birlikte bölgede bir nebze de olsa düşen tansiyon tekrardan yükselmiş oldu.  

Birçok ekonomist Euro Bölgesi’nin deflasyon riskinin yüksek olduğunu ve yüksek işsizlik nedeniyle genişlemeci politikanın arttırılması gerektiğini savunuyor. Euro Bölgesi enflasyon oranı şu an için yüzde 1’in altında. Bu oranın arttırılması için Avrupa Merkez Bankası’nın Japonya Merkez Bankası ve Fed gibi tahvil ihracı yapılabileceği belirtiliyor. Ancak bu konunun önünde hukuki yasaklar yer aldığından ECB’nin başka politikalara yönelmesi bekleniyor. 

Gün içinde yurtiçinde çeyreklik işsizlik oranı ve bütçe dengesi verileri açıklanacak. Geçtiğimiz çeyrekte işsizlik artarak 9,9% olarak açıklanmıştı. Bunun yanı sıra bütçe dengesi 1,9 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu iki verinin beklentilerin altında açıklanması TL’ye dolar karşısında güç kazandırabilir. Parite 2,2145 desteğini aşağı yönlü geçebilir ve 2,2010 desteğine kadar geri çekilmeler görülebilir.

Bugün saat 12:00’de Euro Bölgesi’nde aylık ve yıllık tüfe oranları açıklanacak. Yıllık tüfe oranının sabit kalması beklenirken aylık tüfe oranının yükselerek 0,4% olarak açıklanması bekleniyor. Bununla birlikte ABD’de aylık sanayi üretimi ve New York İmalat Endeksi verileri açıklanacak. Verilerin bir önceki verilere göre yüksek gelmesi bekleniyor. Tüm bu veriler EURUSD paritesinin hareketlerinde etkili olabilir. Verilerin doğrultusunda parite yukarıda 1,3970 direncini aşağı yönlü hareketlerde ise 1,3840 destek seviyesini test edebilir.

Gece saatlerinde Japonya kabine sekreteri Suga, Japonya’nın Kırım referandumunu kabul etmediğine dair açıklamalar yaptı. Suga, Rusya’nın Kırım konusunda kışkırtıcı davrandığını ve Japonya’nın Rusya’ya yaptırım konusunda Avrupa Birliğiyle birlikte karar alıp hareket edeceğini bildirdi. Bu açıklama piyasanın beklediği bir durumdu. Zira G7 ülkeleri yaptırım konusunda daha önce hemfikir olmuş durumdaydılar.

Çin Merkez Bankası ekonominin yavaşlaması nedeniyle yuanın yükselemeyeceği endişeleriyle birlikte dolar karşısındaki işlem bandını iki katına çıkardı. Banka işlem bandını en son Nisan 2012 tarihinde 0,5%’e yükseltmişti. Bu gelişme döviz kurunun piyasa odaklı hale gelmesini sağlayacak ve sermaye girişini daha serbest hale getirecek. Otoriteler bandın genişletilmesinin yuan/dolar kurunda volatiliteye neden olabileceğini belirtti. 

XAUUSD
Altın yükseliş trendinde hareket etmeye devam ediyor. Siyasi risklerle birlikte yeni haftaya da bir miktar yükselişle başlayan altın için ilk direnç seviyesi 1393. Bu direncin kırılması halinde 1415 ve sonrasında 1435 direncine kadar yükseliş görülebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde 1377 seviyesi ilk destek konumunda. Bu desteğin kırılmasıyla birlikte 1364 ve sonrasında 1353 destek seviyeleri takip edilebilir. 

XAGUSD
Kısa vadeli düşüş trendini kıran gümüş yükseliş trendine girmiş durumda. Gümüş için 21,45 seviyesi ilk direnç konumunda. Bu direncin kırılması halinde 22,00 ve sonrasında 22,75 direncine kadar yükseliş görülebilir. Olası geri çekilmelerde 21,00 seviyesi ilk destek konumunda. Bu desteğin aşağı yönlü geçilmesi durumunda sırasıyla 20,45 ve 19,80 destek seviyeleri takip edilebilir. Kırım ve Ukrayna’da artan siyasi riskler nedeniyle gümüşte yükseliş sürebilir. 

NİSAN HAM PETROL
Ham petrol,150 günlük üssel hareketli ortalamaya karşılık gelen 97,55 seviyesinden bulduğu destekle yönünü yukarı çevirmiş durumda. Ham petrolde yükseliş eğilimlerinin devam etmesi ile 99,95 seviyesi ilk direnç konumunda olacaktır. Bu direncin yukarı yönlü kırılmasıyla 100,66 ve 101,72 direnç seviyeleri takip edilebilir. Muhtemel satış baskısında ilk destek seviyesi 98,58 olarak karşımıza çıkmakla birlikte bu desteğin aşağı yönlü kırılmasıyla 97,55 ve sonrasında 95,55 seviyeleri destek konumunda olacaktır. 

MART S&P
Kısa vadeli yükseliş trend desteğine denk gelen 1850 seviyesini aşağı yönlü kıran parite yönünü aşağı çevirmiş durumda. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 1840 desteği önemli olmakla birlikte bu seviyenin aşağı yönlü kırılması ile 1832 ve 1820 destekleri hedeflenebilir. Muhtemel tepki alımlarında S&P endeksinde ilk direnç 1850 seviyesi olacaktır. Bu direncin yukarı yönlü kırılmasıyla birlikte sırasıyla 1865 ve 1874 direnç seviyelerine kadar yükseliş görülebilir. 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa