İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
29°C / 29°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
33°C / 33°C
18 Mart 2014 09:54
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Destek FX ile Altın, Gümüş ve Euro da Beklentiler (18.03.2014)
Destek FX ile Altın, Gümüş ve Euro da Beklentiler (18.03.2014)

altin 600 × 346Soğuk Savaş’tan bu yana Rusya ile Batı arasındaki en büyük krize neden olan referandumun etkileri sürüyor. Kırım’daki gelişmelere yönelik, başkent Washington’da bir basın toplantısı düzenleyen Obama,  Ukrayna’nın geleceğinin sadece Ukraynalılar tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi. Kırım’da yapılan referandumun uluslar arası hukuka aykırı nitelikte olduğunu belirten Obama, Avrupalı müttefikleri ile birlikte Rusya’ ya gereken yaptırımları uygulayacaklarını yineledi. Risk faktörlerinde şimdilik bir genişleme yok, krizin yayılma etkisinin de sınırlı olduğunu görüyoruz. Siyasi tansiyonun biraz olsun düşmesiyle birlikte Rus hisseleri yükseliş kaydederken, altın fiyatlarında da geri çekilme kendisini gösterdi.

Bugün saat 14:00’da PPK kararlarını takip edeceğiz. 10 % olan politika faizinde herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Ukrayna krizinden türeyen yukarı yönlü riski USDTRY’ de dengeli kılan 8-12 % faiz koridoru hala geçerliliğini koruyor. Mart sonundaki yerel seçimler öncesinde TCMB’ den sıkılaştırıcı hamle gelmesi muhtemel değil. Siyasi tansiyonun hareketli olduğu şu günlerde USDTRY için yukarı yönlü risklerin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Gece saatlerinde Avustralya’da para piyasası toplantı tutanakları açıklandı. Tutanaklara göre AUD’da görülen seviyelerin ekonomik gelişmelerin beklenilen seviyede olmasını sağladığı açıklandı. Düşük döviz kuruyla birlikte tüketim, hane yatırımları, iş şartları ve ihracat verilerinin pozitif yönde geliştiği belirtildi. İş piyasasının durağanlaşması için ekonomik faaliyetlerdeki iniş çıkışların değişmesi gerektiği, düşük ücret gelişiminin enflasyonu istenen seviyede olmasına yardımcı olduğu gibi konular belirtildi. Buna göre banka faiz oranında indirim yapmak konusunda isteksiz. Bu açıklamalarla birlikte AUD bütün para birimleri karşısında bir hareketlilik yaşadı. AUDUSD paritesi 0,9115 seviyesi kritik direnç konumunda.

Dün ABD’de açıklanan sanayi üretimi verisi son 6 ayın en büyük artışını kaydetti. Sanayi üretiminde ekonomistlerin tahminleri yüzde 0,2 artacağı yönündeydi. Buna karşın veri beklentilerin üstünde geldi ve yüzde 0,6 olarak açıklandı. Ayrıca imalat sanayi de bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdi. Olumlu gelen bu veriler ABD ekonomisinin çok sert geçen kış mevsiminden sonra toparlanmaya başladığının bir göstergesi.  Bunun yanı sıra dün açıklanan New York imalat endeksi piyasa beklentilerinin altında kaldı ve yüzde 5,6 olarak açıklandı.

OECD’nin yayınladığı rapora göre dünyanın en büyük 20 ekonomisine sahip olan G20 ülkeleri 2013 yılının son çeyreğinde daha az büyüme kaydetti. ABD, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerde büyüme yavaşlarken Güney Afrika, Avustralya, Brezilya gibi ülkelerde büyüme oranıları bir önceki çeyreğe göre artış kaydetti. G20 ülkeleri içinde en yüksek büyümeyi Çin gerçekleştirirken ortalama büyüme oranı da yüzde 2,8 olarak açıklandı.

EURUSD
Dün Euro Bölgesinden gelen enflasyon verisinin detaylarına baktığımızda verinin her ne kadar beklentileri karşılamamış olsa da bir önceki aya kıyasla olumlu açıklandığını görmekteyiz. Bu Ilımlı verilerle birlikte EURUSD paritesi yükseliş eğilimini korumaya devam ediyor. Gün içerisinde 1,3965 seviyesi parite için ilk direnç konumunda olacaktır. Bu direncin yukarı yönlü kırılması ile 1,4012 ve 1,4070 dirençleri hedeflenebilir. Olası satış baskısında 1,3880 desteği kritik olmakla birlikte bu desteğin aşağı yönlü geçilmesi ile 1,3820 ve 1,3740 destekleri test edilebilir. Gün içerisinde ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi paritede önemli fiyat değişimlerine neden olması açısından takip edilebilir.

XAUUSD
Dün 1393 seviyesinden direnç gören ve yeni güne de düşüşle başlayan altın bu düşüşüne rağmen yükselen kanal formasyonu içinde hareket etmeyi sürdürüyor. Altın için önemli destek seviyesi 1353. Bu desteğin kırılmasıyla birlikte 1330 ve sonrasında 1308 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası yükseliş hareketlerinde 1377 seviyesi ilk direnç konumunda. Bu direncin kırılmasıyla birlikte 1393 ve sonrasında 1415 direnç seviyelerine kadar yükseliş görülebilir.

XAGUSD
Bir miktar düşüş yaşayan gümüş yükseliş trendinde tutunmuş durumda. Gümüş için 200 günlük hareketli ortalamaya karşılık gelen 21,00 ilk destek konumunda. Bu desteğin kırılması halinde 20,45 ve 19,80 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası yükseliş hareketlerinde 21,60 seviyesi ilk direnç konumunda. Bu direncin yukarı yönlü geçilmesiyle birlikte 22,00 ve 22,75 dirençlerine kadar yükseliş görülebilir.

NİSAN HAM PETROL
Ham petrolde 150 günlük hareketli ortalamaya karşılık gelen 97,55 seviyesi önemliliğini korumaya devam ediyor. Bu seviye aşağı yönlü kırılmadığı sürece yukarı yönlü hareketler gelebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ilk direnç seviyesi 98,58. Bu direncin yukarı yönlü kırılmasıyla 100,66 ve 101,72 direnç seviyeleri takip edilebilir. Muhtemel satış baskısında ilk destek seviyesi 97,55 olarak karşımıza çıkmakla birlikte bu desteğin aşağı yönlü kırılmasıyla 96,65 ve sonrasında 95,55 seviyeleri destek konumunda olacaktır. 

MART S&P
S&P endeksin de 100 günlük hareketli ortalamaya karşılık gelen 1852 seviyesi önemli konumda. Bu seviyenin üzerinde hareketlerine devam eden S&P endeksinde ilk direnç 1865 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu direncin yukarı yönlü geçilmesi ile 1874 ve 1881 dirençleri hedeflenebilir.Geri çekilmelerin yaşanması durumunda tekrar 1852 desteği önemli olmakla birlikte bu seviyenin aşağı yönlü kırılması ile 1841 ve 1832 destekleri hedeflenebilir. 

Destek Menkul Değerler A.Ş.

Araştırma ve Analiz Departmanı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa