İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
19 Mart 2014 16:28
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Destek Menkul FOMC ile Toplantısı Öncesi Altın ve Dolar Fiyat Beklentiler
Destek Menkul FOMC ile Toplantısı Öncesi Altın ve Dolar Fiyat Beklentiler

FOMC-615x375

DESTEK FX FOMC TOPLANTISI BEKLENTİLERİ

Bugün yapılacak olan FOMC toplantısında tekrar 10 milyar dolarlık azaltıma devam edileceğini düşünüyoruz. Bu süreçte piyasalar tahvil azaltım miktarından ziyade, ısrarla bahsedilen 6,5% işsizlik rakamında bir revizyona gidip gitmeyeceğine odaklanacak.

FOMC toplantısında işsizlik oranı hedeflemesinde bir değişiklik beklenmekte. Beklenti yönetimindeki bu değişim yatırımcıların altın üzerindeki algılarını değiştirebilir. Asıl soru; muhafazakâr tutum devam mı edecek yoksa aksiyon almaya başlayacaklar mı?

Boğa Görünümü (Altın):

  • Janet Yellen güvercin bir tutum benimseyip faizleri uzunca bir süre daha düşük tutar.
  • Reel faizler uzunca bir süre negatif faizde kalabileceğinden dolayı 6.5% işsizlik oranında değişime gitmeleri aslında çok da etkili olmaz.
  • İşsizlik oranında değişime dair herhangi bir ima yani FED’in geri adım atması kredibilitesini azaltacağından yatırımcılar artık FED’in söylemlerine ve piyasa öngörülerine güvenmeyecek. Bu sebeple parasal genişlemeye devam edeceğini düşünebilirler.

Ayı Görünümü (Altın):

  • Piyasalar faiz artırımının ne zaman gerçekleşeceğine odaklanacak.
  • Faiz artırımını ima etmesi daha önce tahvil azaltım söylemi ilk ortaya çıktığı zaman ki gibi bir etki yaratabilir ve Altın yatırımcılarını korkutabilir.
  • Kısa vadeye baktığımızda piyasa yatırımcılarının çoğunun uzun pozisyonda olduğu gözlenmekte (6 ay öncesine göre) fakat altın ile ilgili gelecek güvercin yorumlarda satmak için fırsat bekleyenleri görmezden gelemeyiz.

10 milyar dolarlık bir azaltım olursa;

  • Geçen seneden beri konuşulmakta ve uygulanmakta olan bir miktar olduğundan piyasalara belirsizlik hakim olur ve yön arayışı devam eder.
  • Bir önceki tahvil azaltımında (19-Aralık-2013)altın hızlı düşmüş, faizler sıçramıştı sonrasında ise beklenti yönetimi ile tekrardan 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksi düştü.
  • Diğer bir deyişle, beklenti yönetimi aşırı derecede uzun vade odaklı bir piyasa yarattı. Beklentiyi al, gerçekleşmeyi sat, eskiden olduğundan daha fazla çalışmaya başladı.

Özet;

İşsizlik oranındaki beklentide bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği belirsizliğini korumakta, fakat buna ek olarak ne söyleneceği piyasalara yön verebilir. Tahvil alımı bittikten sonra fed faiz oranlarının ve enflasyon seviyesinin ne olacağı da önemlidir. Buna ek olarak Aralık ayında yayımlanan FED 2016 projeksiyonlarına göre işsizlik(5.3-5.8%), enflasyon(1.8-2%), büyüme(2.5-3.2%) idi. Bu öngörülerde herhangi bir değişiklik de dikkatle takip edilmelidir.

Tarım Dışı İstihdam (TDİ), Katılım Oranı ve Altın

Yellen, TDİ katılım oranının 2008’den beri şiddetli bir şekilde düştüğünü ve bunun işsizlik oranını olumsuz etkilediğini birçok kez söylemişti. Bu sebeple altın TDİ verisine daha duyarsız hale gelebilir ve azalan tepki ile açık pozisyon sayısı azalabilir.

Verim Eğrisi, Dolar ve Altın

Haziran 2013’te altın dip yapıp tahvil faizleri %3’e kadar yükselmişti. Bu yüzden tahvil faizlerinin ve doların, altının fiziki talebine etkisi oldukça fazladır.
 
Doğu-Batı Savaş Korkusu ve Altın

Altın, Kırım referandumunun hemen öncesindeki zirvesinden 45$ aşağıda. Kırım krizi öncesinde alınan 4milyon ons altın, yumuşak batı tepkisi sonrası satıldı. Burada da klasik beklentiyi satma hareketi gözükmektedir. Ayrıca FOMC toplantısı ve belirsizlik olmasaydı daha da aşağılarda olması beklenirdi. 

Saygılarımızla, 

Destek Menkul Değerler A.Ş. 
İletişim Komitesi 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa