İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
27 Mart 2014 09:52
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Destek Menkul İle Türk Lirası Analizi : DOLAR/TL’DE İYİMSER HAVA DEVAM EDİYOR
Destek Menkul İle Türk Lirası Analizi : DOLAR/TL’DE İYİMSER HAVA DEVAM EDİYOR

dolar-tl-400x259Oldukça iyimser bir günü geride bıraktık. Hafta başından bu yanan özellikle yurtiçi piyasalarında görülen olumlu havanın etkileri dün de sert şekilde artarak devam etti. Bu pozitif havanın nedenlerini analiz ettiğimizde şu maddeleri sıralayabiliriz:

 

  • Öncelikle geçtiğimiz Salı günü, TCMB’nin en son yaptığı PPK toplantısının tutanaklarında bankalara TCMB nezdinde tuttukları zorunlu karşılıklar için faiz ödenebileceğinin konuşulduğu görüldü. Gün içerisinde ise Resmi Gazete’de “Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ” yayınlanması sonucu bu beklentinin güçlenmesi Bist100 endeksinde %4’ü aşan yükselişler gözlemlendi. Yalnız seçim haftasında olduğumuzu hatırlatalım. Yurtiçi siyasi tarafta yaşanabilecek olumsuz bir gelişme, mevcut olumlu havayı tersine çevirebilir.

 

  • Hafta başında ABD’de açıklanan güçlü tüketici güveni verisi de küresel ölçekte iyimserlik yaratmış durumda. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerde pozitif hava izlenmekte. ABD ekonomisi için tüketici güveni verisi oldukça önemli. Çünkü geçtiğimiz aylarda ekonomide beklentilerin altında açıklanan verilerin soğuk havalara bağlanması ve bahar aylarında ekonominin yeniden toparlanmaya başlayacağı beklentisi hâkimdi. Tüketici güveninde yaşanan hızlı yükseliş, bu yorumu doğrular nitelikte. Ayrıca dün, gün içerisinde beklentilerden iyi gelen dayanıklı tüketim malı siparişleri de küresel ölçekte ekonomilere olumlu yansıdı. Bugün ABD’de büyüme verisi açıklanacak. Verinin beklentilerden olumlu gelmesi küresel ekonomilerde yaşanan pozitif havayı güçlendirecektir.

Teknik olarak baktığımızda;

 

Pozitif havanın etkisi ile USD/TL kurunun sert şekilde geri çekilerek 2.19 seviyelerine kadar gerilediğini görüyoruz. Düşüşün devam etmesi durumunda 2.18 ve 2.17 seviyeleri destek konumunda bulunmak. 2.17 desteğine dikkat edilmeli. Özellikle TCMB’nin sert faiz artırım kararı sonrası kurun 2.17 seviyelerini aşağı yönde geçememesi bu seviyenin çok kritik olduğunu göstermekte. Yalnız yaşanacak olası yükseliş hareketinde ise 2.20, 2.21 ve 21.50 takip dilmesi gereken direnç seviyeleri olarak bulunmakta. Gün içerisinde açıklanacak ABD büyüme oranı verisi, kur üzerinde hareket yaratabilecek nitelikte olduğundan dikkatle takip edilmelidir.

 

EURO/USD paritesinde ise Salı günü açıklanan Almanya’dan gelen olumsuz veriler ve hem Bundesbank hem de Mario Draghi’nin yapmış olduğu açıklamalar ile dalgalı seyir izlenmişti. Bu noktada paritenin 1.3845 ve 1.3770 bandında hareket ettiği gözlenmekte. Paritede yaşanacak olası gevşemelerde 1.3750 seviyesi ön plana çıkacaktır. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile ve 1.37 seviyeleri takip edilmelidir. Olası yükseliş hareketleri durumunda ise 1.39 seviyeleri direnç konumunda bulunmakta.

 

Altında ise zayıflama devam ediyor. Gerek Rusya-Ukrayna-Kırım üçgeninde tansiyonun eskisi kadar yüksek olmaması gerekse FED başkanı Yellen’in faizlerin beklentilerden daha kısa sürede artırılabileceği söylemi sonucu doların değer kazanması ile altın fiyatlarından 1300 seviyelerine kadar gerilemeler görüldü. 1300 seviyelerinin aşağı yönde geçilmesi durumunda satışlar hızlanabilir. Bu durumda takip edilmesi gereken seviyeler 1290-85 aralığı olarak söylenebilir. Altının 1300 seviyelerinin üstünde kalması ile 1315-20 direnç seviyelerine kadar tepki alımları görülebilir. Yalnız 1330 seviyesinin altında kalındığı sürece altındaki yükselişler tepki hareketi olarak kalacaktır.

 

Ons altın ve USD/TL kurundaki sert geri çekilmeler gram altın tarafına da yansımış durumda. Gram altında 96.50 seviyesinden 91.80 seviyelerine sert geri çekilmeler gözlenmekte. 91.80 seviyesinin destek konumunda olduğunu belirtelim. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 90.00 seviyesi hedef haline gelecektir. 91.80 seviyesinden yaşanacak olası yükselişlerde ise 93.30 ve 93.60 seviyeleri direnç konumunda bulunmakta.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa