İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
29°C / 29°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
33°C / 33°C
17 Mart 2014 10:22
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Dünyanın Bakır Madeni Şili Yine Deprem ile Sarsıldı : Bakır 2010 Seviyesinde
Dünyanın Bakır Madeni Şili Yine Deprem ile Sarsıldı : Bakır 2010 Seviyesinde

chilemapGüney Amerika ülkesi Şili’nin kuzey sahillerinde 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı yok.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin merkez üssünün, Iquique bölgesinin 64 kilometre kuzeybatısında ve yerin 32 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, bölgede tsunami beklenmediğini bildirdi. 

Şili’de Glencore Xstrata ve Anglo American Plc tarafından işletilen Collahuasi bakır madeni, pazar günü meydana gelen depremden etkilenmediğini bildirdi. Şili’nin kuzey kıyılarında hissedilen depremin ardından açıklama yapan Collahuasi, faaliyetlerin normal şekilde devam ettiğini belirtti.

2010 yılında yaşanan 8,8 büyüklüğünde ki deprem ile bakır madenleri aylarca kapalı kaldı. Bakır fiyatları rekora koşarken peşine altını da takmıştı. Bu depremde kayıp olmaması fiyatların sakin kalmasını sağladı. Fiyatlarda son durum Altın kırım gerginliği ile 1383 dolar bakır fiyatları ise2010 yılı rekor yükselişine yakın konumda 2,93 dolardan işlem görüyor. Piyasanın bu fiyatları dip seviye olarak algılayıp algılamayacağı merak konusu olabilir. 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa