bannerForex

Euro Bölgesi Flash PMI: Mayıs Ayında İş Ortamı Güven Endeksi Yükseldi

Özet:

Euro Bölgesi’nde düzelme genişlemeye devam ediyor

Flaş PMI, bölgesel PMI avantajı olduğu için, Euro Bölgesinde Mayıs ayında istikrarlı kaldı

Almanya, Ifo iş ortamı endeksinde artışla birlikle, büyümede öncü olmaya devam ediyor

Almanya GDP (büyüme)’si çeyrek bazda % 0.6 oranında artış gösterdi

ECB (Avrupa Merkez Bankası) yetkilileri, büyümede bir artış olduğunu kabul ederken, politika değişikliği olmayacağını yinelediler

Geçtiğimiz hafta açıklanan Euro bölgesi satın alma yöneticisi endeksi, ECB başkanı Mario Draghi’nin, “sağlam ve geniş” olarak yaptığı değerlendirme ile tutarlı bir şekilde, bölgedeki momentum hızlanmasına işaret etmeye devam etti.

Markit tarafından açıklanan Euro bölgesi flaş bileşik PMI, Mayıs ayında 56.8 seviyesinde sabit kaldı.

Ön veriler, Euro bölgesinin en büyük iki ekonomisindeki büyümenin, en büyük artış gösteren imalat sektörüyle birlikte ilerlemeyi sürdürdüğünü gösterdi.

Piyasalar şu anda, bölgedeki düzelmeyi kabul eden merkez bankasından gelen küçük sinyallere rağmen, güvercin tondaki söylemlerine geri dönen ECB yetkililerinden herhangi bir kanıt bekliyorlar.

Almanya, Euro Bölgesi’nin Büyümesine Öncülük Ediyor

Pozitif veri dizisi sadece flaş PMI’lerle sınırlı kalmadı, aynı zamanda çeyrek bazda GDP rakamlarının yanı sıra, Almanya Ifo iş ortamı endeksi verisi de beklenen rakamlardan daha iyi geldi.

Ifo Enstitüsü tarafından ölçülen iş duyarlılığı, başka bir genişleme ayını gösterdi. Ifo iş ortamı endeksi, Nisan ayındaki 113.0 seviyesinden artış göstererek, Mayıs ayında 114.6 seviyesine yükseldi. Endeks, 1991 yılı başlarındaki rekor seviyesinden bu yana, zaten rekor düzeyde tepe seviyelerindeydi.

Ifo başkanı Fuest, Almanya’daki ekonomik faaliyetin, üretimi artırmayı planlayan imalatçılarla birlikte, hızlanmayı sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

Bu iyimser rakamlar, Almanya’daki Gfk tüketici iklim endeksi tarafından da doğrulandı. Veriler tüketicilerin, Mayıs ayında 10.2 puandan 10.4 puana yükselerek, Haziran ayı tüketici duyarlılığı göstergesinde devam eden finansmanlarıyla birlikte, memnun olduklarını gösterdi. Bunun yanı sıra, veriler ekonomistlerin 10.2’lik beklentilerini geçti.

Ekonomik faaliyetin hızlanması, 1.çeyrek GDP artışını, yatırım ve ihracat artışıyla desteklenen büyümeyle birlikte, % 0.6’ya çıkardı. Alman istatistik dairesi Destatis, aynı dönemde ithalatın % 0.4 oranında artarken, ihracatın bu çeyrekte % 1.3 oranında arttığını gösterdi.

IHS-Markit tarafından yayınlanan veriler, geçen hafta özel sektörün de 6 yıl boyunca en hızlı artışı gerçekleştirdiğini gösterdi. Almanya’nın imalat PMI, bir puan artışla 59.4’e yükseldi ve büyümenin muhtemelen hızlı bir şekilde devam ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, hizmetler sektörü 55.2’ye geriledi.

2017 yılı geri kalanı için, Almanya ekonomisinin % 2.0 oranında artması bekleniyor.

ECB Başkanı Draghi, Para Politikasını Yineledi

ECB başkanı Mario Draghi, geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmada, gevşek para politikasından uzaklaşmaya yönelik ECB üzerindeki baskılara rağmen, para politikasının değişmeyeceğini yineledi.

ECB başkanı, para politikasını sıkılaştırmak için erken bir değişiklik yapılması yönünde beklentisi olmadığını belirterek, negatif faiz oranı risklerine rağmen, aşağı yönün sınırlı olduğunu söyledi.

Draghi’ye göre, para politikasının döviz kuru değerlendirmesi, merkez bankasının (gevşek) para politikasının dışına çıkması için hiçbir neden bulunmadığını gösteriyor.

ECB, gevşek para politikasından uzaklaşması yönünde daha fazlasını yapması için, içerden olduğu gibi, Euro bölgesi genelindeki kanun yapıcılar tarafından da baskı altında kaldı.

Bununla birlikte, ECB baş ekonomisti Peter Praet’in, geçen hafta birkaç diğer yetkilinin yanı sıra, yaptığı konuşmada, merkez bankasının Haziran ayında bir araya geldiğinde, güncellenmiş ekonomik tahminleri değerlendireceğini söyledi.
Bununla birlikte Praet, Euro bölgesindeki düzelmenin, ECB’nin para politikası teşvikine ve ileriye yönelik yönlendirmesine bağlı olduğunu belirtti.

Euro, ECB’nin para politikasını sıkılaştırmaya başlayabileceği beklentisinden kaynaklanan iyimserlikle birlikte, son bir kaç hafta USD karşısında 6 ayın yeni tepe seviyelerine çıktı.

ECB’nin, ileriye yönelik yönlendirmesinin potansiyel olarak piyasaları daha sıkı bir politika rejimi için hazırlayabileceği Haziran ayında bir araya geldiğinde major bir karar aldığı görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı