bannerForex

EURUSD Fed Toplantısı Öncesi Seviyenin Altına Geriledi

Haftanın son günü gündem ABD ve Kanada verilerine bağlı

Almanya’da PMI 6 yılın en düşük seviyesine geriledi

Bugün erken saatlerde, Avrupa’dan gelen verilere göre Almanya ve Fransa PMI verileri yeniden daralma bölgesine geriledi. Almanya’da imalat PMI verileri 44,7’ye gerileyerek 6 yılın en düşük seviyesine indi. Öte yandan, hizmet PMI endeksi ise görece sabit seyir izledi ve 54,9 olarak gerçekleşti.

Analistler imalat endeksinin 47,6’dan 48’e yükselmesini tahmin ediyorlardı. Ancak, işletme faaliyetlerindeki zayıflıkla birlikte beklentiler karşılanamadı.

Fransa’da hizmet ve imalat PMI verilerinin ikisi birden daralma bölgesine girerken sırasıyla 48,7 ve 49,8 olarak gerçekleştiler. IHS Markit girdi maliyeti enflasyonun Mart ayında üç aylı süreçte düşüş kaydettiğini belirtti. Buna ek olarak, zayıflayan talep ve ihracattaki düşüşle birlikte işletme faaliyetlerinde de gözle görülür bir düşüş yaşandı.

Bugün Sıradaki Veriler

Avrupa’daki verilerin açıklanması ile birlikte piyasa oyuncularının dikkatleri Kanada TÜFE ve çekirdek perakende satış verilerinde olacak.

Kanada’da Şubatta %0,1 olan TÜFE’nin Mart ayında %0,6’ya yükselmesi bekleniyor. Bu ay başında Kanada Merke Bankası’nın daha yumuşak bir tutum sergilediği göz önüne alınırsa CAD üzerindeki baskılar devam edebilir. Ancak, geçtiğimiz ay uçuş maliyetlerindeki hızlanma ile yıllık bazda enflasyon 2018 yılını BoC’nın hedef oranında kapamıştı. Bununla birlikte, ekonomistler şimdi fiyatları daha önce tahmin edilenden hızlı artmasını bekliyorlar. Bu durum
geçtiğimiz ay yıllık bazda enflasyonun hala olumsuz olan benzin fiyatları ile %1,4’e gerilemesine rağmen gerçekleşti.

BoC Fed’i takip ederek bekle ve gör yaklaşımını benimsemesiyle birlikte, Şubat ayı için perakende satışlara ilişkin tahminler olumlu bir tablo ortaya koyuyor. Ücret artışı yıllık bazda %1,8 artışla daha iyi bir görünüm ortaya koyarken, Kasımdaki rakamların sadece 10 baz puan altında yer alıyor. İyi bir enflasyon artışı daha fazla harcamaya ve analistlerin beklentilerinin doğrulanmasına yardımcı olacak. Ancak, çekirdek satışlar için %0,5’lik düşüşün ardından %0,2’lik bir artış oldukça büyük bir zıplama olabilir.

ABD Mevcut Konut Satışlarının Artması Bekleniyor

Konut piyasasına ilişkin çalışmalar yapan ekonomistlere göre Şubat ayında %1,2 düşüş gösteren mevcut konut satışlarının aylık bazda bu ay %0,8, düşüş göstermesi bekleniyor. Bir önceki ay, konut satışları 2015 Kasım ayındaki seviyelerine düşmüş ve -%0,1 olan beklentilerin altında kalarak %4,0 düşüş kaydetmişti. Müstakil ev satışları ve satış stoklarındaki bir artışla verilerde bir artış tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı