İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
19 Mart 2014 21:06
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
FED / Yellen : FOMC nin Yeni Trendi İşsizlik Out, Enflasyon İn
FED / Yellen : FOMC nin Yeni Trendi İşsizlik Out, Enflasyon İn

janet_yellenFED başkanı Yellen FOMC toplantısı sonrası yaptığı açıklamasına başlarken ilk olarak, İşsizlik eşiğindeki değişimin FED politikalarında değişime işaret olmadığını söyleyerek başladı.

Janet Yellen konuşmasının devamında enflasyon konusuna değindi. Kademeli olarak %2 hedefine doğru hareket yaşayacağı tahmininde bulunduklarını belirten FED başkanı, enflasyon bekleyişlerinin iyi çıpalanmış olduğunu söyledi.

Hava şartlarının ekonomiyi değerlendirmede işleri zorlaştırdığını fakat istihdam piyasalarının kötü gelen verilere rağmen toparlanmaya devam ettiğini söyledi. İstihdam piyasasında iyileşmenin güçlü bir şekilde ilerleme kaydettiğine değinen Yellen, işsilik oranından daha fazla şeye bakacaklarını söyledi.

Faiz oranları konusunda da konuşan Janet Yellen, oranların büyük olasılıkla parasal genişleme sona ersede düşük kalmaya devam edeceğini belirtti. Varlık alımının büyük olasılıkla önümüzdeki son baharda sona erebileceğini söylerken, FOMC nin sıkı sıkıya enflasyon hedefine bağlı kalacağını yineledi.

Janet Yellen gözleri işsizlik oranından çekerek enflasyon oranlarına doğru yöneltti. Bu durumda gelecek zamanlarda ki verilerde artık perakende satışlar, dayanıklı tüketim malları gibi veriler ön plana çıkabilir.

Piyasaya döndüğümüzde Altın sert yükseliş ivmesini bir kaç gündür kaybediyordu. FOMC ile 1330 dolara kadar geriledi. Ukrayna stresinden sonra FOMC ile fiyatlar biraz rahatlama yaşadı görüşü hakim. Euro da ise 1,3900 üzeri endişesi nefes aldı. Açıklamalar sonrası parite 1,3820 ye kadar düşüş yaşadı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa