İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
17 Mart 2014 13:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
FOMC Haftasına Girdik, Çarşamba Öncesinde Kim Neler Söyledi Hatırlayalım!!
FOMC Haftasına Girdik, Çarşamba Öncesinde Kim Neler Söyledi Hatırlayalım!!

fed 600 × 600Salı günü başlayacakları toplantı Çarşamba akşamı saat 21:00 de ekranlara kitlenerek izleyeceğiz. Konu başlıkları son dönem gelen ekonomik verilerde ki zayıflık, hava koşullarının yaşattığı olumsuz etkilerin neden olarak gösterilip varlık alımında indirime tamammı yoksa mola mı verileceği baş konu olacak. Ayrıca son dönem Rusya bölgesinde ki olayların ABD ekonomisne tesiri ve ya yaşatabileceği tedirginliği FED yansıtacak mı?

İşsizlik oranında %6,5 ta kalmaya devam mı yoksa revizyona gidilecek mi sorusuna yanıt arayacağız. Faizler konusunda sarf edilen sözlerde değişiklik var mı ? konusuda bir başka gündem maddesi. Faiz kararı sonrası basın açıklaması önem taşıyacak.

Öncesinde bu zamana kadar FED başkanları ne demiş göz gezdirelim. 

Uluslararasi para fonu yeniden dusunelecek 1536 × 1024Janet Yellen : (27 Şubat) Kötü hava koşulları ekonomik zayıflıkta önemli bir faktör oluşturmuş olabilir. Varlık alımları indirimi önceden belirlenmiş bir şey değil. Ekonomiye bakış açısı ile belirlenen bir şey diye açıklama yaptı.

Jerome Powell : (13 Mart) Para politikasının görevi gerekli olduğu sürece destek sağlamaya devam edecek. Normal politika seyrine dönmek için enflasyon ve finansal istikrarsızlık durumunda bir kıvılcım görülmemesi gerekli.

Daniel Tarullo : (25 Şubat) Tarullo açıklamasında para politikasında izlenen güzergahta bir değişiklik yaşanması için neden görmüyorum demişti.

William Dudley : (6Mart) FED in mevcut işsizlik eşiğinde değişiklik için zaman gelmiş olabilir. %6,5 oranı biraz eski bir beklenti olabilir demişti.

fisherRichard Fisher :(6Mart) FED varlık alımlarının devamı finansal piyasaları bozucu bir hal alabilir. Varlık alım indirimine devam edilerek ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyor.

Dennis Lockhart : (6Mart) İleri rehberliğin devam etmesi ve işsizlik oranının %6,5 seviyesinden güncellenmesi gerektiğine inandığını söyledi. İşsizlik oranının beklentisinin düşmesini isteyenlerden.

Stanley Fischer: (13 Mart) ABD Başkanı Barack Obama’nın Fed başkan yardımcılığı için adayı olan Stanley Fischer, merkez bankasının mevcut politika tutumunu desteklediğini belirtti. Fischer; işsizlik oranının yüksek, enflasyon oranının ise düşük olduğu düşünüldüğünde Fed’in uyguladığı gevşek para politikasına halen ihtiyaç olduğunu savundu.

Charles Plosser : (8mart) Üzerinde önceden uzlaşılmış eşiklere ulaşılması durumunda Fed yetkililerinin harekete geçecekleri taahhüdünde bulunarak faiz oranı konusunda sözlü yönlendirmelerini güçlendirmeleri gerektiğini şu anki sözlü yönlendirme çerçevesinin yetkililerin aşırı tedbirli davranmalarına neden olduğunu belirtti.

(Kırmızılar Şahinler olarak adlandırılıyor)

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa