İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
22 Mart 2014 15:56
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Güney Kıbrıs’ta Bankalara Olan Öfke Dinmiş Değil
Güney Kıbrıs’ta Bankalara Olan Öfke Dinmiş Değil

bank_of_cyprus_640x360Avrupa Birliği ile IMF‘nin Kıbrıs’a 10 milyar euroluk kurtarma paketi vermesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, Lefkoşa’nın merkezinde terkedilmiş haldeki tüm banka şubelerinden tamamen silindi ama kimse, “Halk (Laiki) Bankası”nın adını unutmuş değil.

Halk (Laiki) Bankası, Kıbrıs’ın girdiği ekonomik krizin tam göbeğindeydi. Bankanın gözü kara bir şekilde kredi dağıtması, Kıbrıs devletini tehlikeli bir şekilde iflasın eşiğine getiren tek unsur değilse de, başlıca unsurlardan biri oldu.

Kıbrıs’ta mevduatlardan vergi alınmasını öngören yeni bir kurtarma paketi uygulandı.

Bıçak kemiğe dayandığında, Kıbrıs yönetiminin, yalnızca bankalardaki tahvil sahiplerini, hissedarları değil, binlerce mevduat sahibini de etkileyen kurtarma koşullarını kabul etmekten başka çaresi yoktu.

Halkın elindeki nakit para veya birikimler toplandı ve bir bankanın kapatılması ile diğer bankaların desteklenmesi için kullanıldı.

Bir yıl önce uygulanan ve “traşlama” diye adlandırılan paket, offshore hesaplarında büyük miktarlar bulunduran kişilerin mali gücünden yararlanmak amacıyla alelacele hazırlanmıştı.

Bu önlemler söz konusu kesimleri vurdu vurmasına ama, Kıbrıs’ta hala binlerce Rus ticaret yapıyor, ev sahibi olmaya devam ediyor. Her gün yenilerinin adaya geldiği söyleniyor.

Ancak krizden etkilenen bankalarda 100 bin Euro’dan fazla birikimi olanların paralarının yaklaşık yarısına el koyma girişiminin, bazen hedefini şaşırdığı da oldu. Kıbrıs’ta kimse kayıpları hakkında konuşmak istemiyor. Ama bir yıl sonra bile, öfke yatışmış değil.

kaynak : BBC Türkçe

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa