bannerForex

Haftalık Ham Petrol Stok Raporu

Ham petrol fiyatları bu hafta Kasım 2018 ayından bu yana en yüksek seviyesinde işlem gördü. Bu artışın arkasındaki ana destekleyici faktör stoklarda düşüş olduğunu gösteren son endüstri verileri oldu.

Enerji Bilgi Kurumu’nun haftalık raporu 15 Mart haftasında ABD’de stokların bir önceki haftaya göre 9,6 milyon varil düşüş kaydettiğini gösterdi. Sonuçlar stoklarda 300 bin varil artış bekleyen analistlerin tahminlerinin çok uzağında kaldı.

ABD’de Ham Petrol İhracatı Tüm Zamanların Zirvesine Yaklaştı

Devletin stratejik petrol rezervleri hariç ABD’de toplam ham petrol stoğu şu anda 439,5 milyon aril olarak kaydedildi. Bu seviye Ocak 2019’dan beri görülen en düşük seviye oldu. Verilerin ayrıntılarına baktığımızda, ithalattaki düşüş stoklardaki sert düşüşün nedenini açıklıyor. Ayrıca bununla beraber petrol ihracatında günlük 800 bin varillik bir artış da yaşandı.

ABD’de geçtiğimiz ay boyunca ham petrol ihracatı şimdi günlük 3,4 milyon varile ulaşırken, bu rakam tüm zamanların zirvesinin hemen altında yer alıyor. Nitekim, ABD ham petrol ihracatının dört haftalık hareketli ortalaması bir sene öncesine göre iki katına çıkmış durumda.

Öte yandan, ABD ham petrol ithalatının dört haftalık ortalaması ise Mart 1996’dan bu yana en düşük seviyesine düşmüş durumda.

ABD’de Ham Petrol Üretimi Tekrar Rekor Seviyelere Döndü

İlginç bir şekilde, ABD’de ham petrol üretimi geçtiğimiz hafta rekor seviyelerine dönerek günlük 100 bin varil artış kaydetti. Şimdi ham petrol üretimi günlük 12,1 milyon varil zirvesine yerleşti. Veriler ayrıca rafineri üretiminin de günlük 178 bin varil arttığını ve kapasite kullanım oranının %1,3 artark %88,9’a ulaştığını gösterdi. Bu seviye de son iki ayda görülen en yüksek seviye oldu.

Benzin stokları hafta boyunca 4,6 milyon varil düşüş kaydetti. Bu düşüş 2,4 milyon varil düşüş bekleyen tahminlerin yaklaşık iki katı olarak kaydedildi. Dizel ve yakıt gazı gibi damıtık ürünler stoğu ise 4,1 milyon varil düşüş kaydetti. Yine bu ürünlerde de stoklarda 1,1 milyon varil düşüş bekleniyordu.

OPEC Kesintileri ve ABD’nin Yaptırımları Fiyatları Destekliyor

Bu hafta olumlu EIA raporunun yanı sıra, piyasalar ayrıca son OPEC gelişmelerine de karşılık verdi. OPEC üretim kesintileri, grubun petrol fiyatlarını yükseltmek için aldığı aksiyonlara karşılık Şubat ayında %89 oranında uygulandı. Traderlar şimdi Suudi Arabistan’ın üretim kesintisini daha da artıracağı açıklamasının ardından Mart ayına ilişkin rakamların açıklanmasını bekliyor.

OPEC’in resmi üretim kesintisinin yanı sıra, fiyatlar ayrıca ABD yaptırımları nedeniyle İran ve Venezuela tarafından gelen arz kesintisi tarafından da desteklenmekte. ABD İran ham petrol ihracatını Mayıstan itibaren %20 azaltmayı hedefliyor. Bu durum piyasalarda önemli bir

daraltıcı bir etkiye sahip olacak ve OPEC tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Şimdilik, temel faktörler yüksek ham petrol fiyatlarını destekliyor görünüyor.

Teknik Perspektif

Haftalık grafikte petrol fiyatları geçen senenin %50 geri çekilme seviyesinde işlem görüyor. Fiyatlar bu seviyenin üzerinde kalmaya devam ederse, takip edilecek olan bir sonraki seviyeler 61,62 ve 63,59 yapısal direnç seviyeleri olacak. Üstteki seviye ayrıca geçen senenin zirvesinden %61,8’lik geri çekilme seviyesini oluşturuyor. Yukarılarda bir çok güçlü teknik direnç noktası ile birlikte, yukarı yönlü hareket dalgalı bir seyir izleyebilir ve hafif geri çekilmeler yaşanabilir.

4-saatlik grafikte, fiyatlar son dönemdeki zirve seviye olan 58,03 seviyesini kırdıktan sonra net bir yükseliş kanalı içinde hareket ediyor. Fiyatlarda bir geri çekilme kanal içinde bu seviyede bir destek görebilir ve yükselen kanal 61,62 seviyesine doğru hareket ediyor. Sadece 58,03 seviyesi ve yükselen kanal çizgisinin kırılması yükseliş eğilimini tersine döndürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı