bannerForex

Haftalık Metal Piyasası Gelişmeleri

FOMC toplantısı sonrası dolardaki toparlanma ile altında kazançlar sınırlı kaldı

Altın: USD’daki toparlanma kazançları sınırladı

Sarı metalde ard arda üçüncü haftada da artış sürdü. Altın fiyatları hafta başında son FOMC toplantısı nedeniyle dolarda görülen zayıflığın etkisiyle artış gösterdi. Fed beklendiği gibi faizleri sabit tuttu. Banka güçlü iş gücü piyasası şartları ve baskılanan enflasyona rağmen yılın ilk yarısı boyunca büyümenin beklenenden düşük olacağını belirtti. Fed ayrıca faizleri sabit tutma tutumunu devam ettireceğini ve gelecek olan verilere ilişkin bekle gör yaklaşımını
sürdüreceğini belirtirken küresel gelişmelerin takip edilmesi gerekliliğini de vurguladı.

ABD doları piyasanın faiz kararı ve açıklamaya anında tepki göstermesiyle değer kaybetti, bu durum altının yükselmesini sağladı. Ancak, Perşembe ve Cuma günü dolarda görülen hızlı ve sert toparlanma ile altında kazançlar şimdilik sınırlı kaldı. BoJ ve ECB’nin para politikası tutumları hala genişleme aşamasında. İngiltere Merkez Bankası da Brexit belirsizlikleri sürerken faizleri sabit tutacağını teyit etti. Sonuç olarak, faiz oranlarındaki farklılık USD’nin
talep görmesini sağlıyor.

AB’nin İngiltere’ye 50. madde sürecini şartlı bir şekilde uzatma teklifi ettiği yönündeki haberler de hafta sonuna doğru risk iştahını destekledi. Yatırımcılar şu anda Boeing soruşturması ve Google’a kesilen cezayla ilgili endişe taşıyorlar. Dolayısıyla, piyasa İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihinin iki ay daha erteleneceği yönündeki haberleri memnuniyetle karşıladı. Yine bu haberler de altındaki yukarı yönlü hareketi sınırladı.

Altın son seanslardaki işlemlerle birlikte ilginç seviyelerde yer alıyor. 1316,96 seviyesinin kırılmasının ardından altın sert bir şekilde tekrar düşüş gösterdi. Altın 1309,12 destek seviyesinin altına test ettikten sonra 1303,11 seviyesini test etti ve ardından eski seviyesine doğru toparlanma gösterdi. Altın hala Mart ayındaki dip seviyeden başlayan yükseliş kanalının içerisinde işlem görüyor ve fiyatlar 1309,12 seviyesinin yukarısında kalabilirse odak tekrar yukarı yönlü olacak. 1322,98-1326,12 arasındaki yapısal direnç bölgesi boğalar için bir sonraki hedef seviye olacak. Aşağı yönlü bir hareketin doğrulanabilmesi için ise yükseliş kanalının ve 1303,11 civarındaki yapısal destek seviyesinin kırılması gerekecek.

Gümüş: Altın-gümüş oranının tarihi düşük seviyelerde olması risklerin arttığını gösteriyor

Gümüş fiyatları bu hafta genel olarak altında gördüğümüz hareketi takip etti. Gümüş ABD dolarının düşük işlem görmesiyle hafta başında yükseldi, daha sonra dolardaki toparlanma ile birlikte kazançlarının bir kısmını geri verdi. Fiyatlar hala Şubat ayındaki sert satış sonrası toparlanmaya çalışıyor. Ancak birçok yatırım bankası hala gümüşte yüksek fiyatlar tahmin ediyor.

Birçok oyuncu otomobil sektöründe artacak olan gümüş talebine bağlı olarak fiyatlarda yüksek seviyeler tahmin ediyor. Yine de birçokları altın-gümüş oranındaki tarihi düşük seviyeleri işaret ediyor. Bu oran ortalamaya dönerse, en azından 90’lardaki düşük seviyelere dönerse, gümüş fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket görülebilir. Bu dönüşü sağlayacak faktörler arasındaki en önemli aday ise yavaşlayan ABD ekonomisi. Fed’in faiz artırımı olasılığının düşmesi de bu durumu güçlendiriyor.

Gümüş fiyatları Şubat ortasındaki dip seviyelerden 15,6351 seviyelerine yükseldikten sonra 15,5359 seviyesinin altına geriledi. Şimdi bu seviye direnç olarak hareket ediyor. Fiyatlar şimdi Mart ayındaki dip seviyeden itibaren fiyat hareketleri ile şekillenen yükselen kanalla uyumlu şekilde yukarı yönlü yönelimin devam etmesi için bu seviyeyi kırmaya çalışıyor. Boğalar için bir sonraki hedef seviye 15,7342 yapısal direnç seviyesi olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı