İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
19 Mart 2014 11:59
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
İngiltere Merkez Bankası Politika Tutanakları ve GBP/USD Analizi
İngiltere Merkez Bankası Politika Tutanakları ve GBP/USD Analizi

bank-of-england 300 × 199Ay başında sunulan faiz kararı sonrası İngiltere Merkez Bankası (BOE) para politikasında aldığı kararlara ait tutanaklarını yayınladı.

BOE tarafından yapılan açıklamada, pound fiyatlarında ki güçlenmeye değinildi. 1 ay içerisinde %1,5 luk artışı ileri rehberlik söz konusu olduğunda değerlendirmek için not ettiklerini söylendi.

Pound güçlenmesinin enflasyona olan etkilerinin şuan belirsiz olduğu nitelendirildi. Tutanaklarda ekonominin yeniden dengelenmeye başladığına dair işaretlerin alındığı söylendi.

Faizler ve parasal genişleme konularında oylamada fire verilmeden 9-0 şeklinde sonuçlandığı bildirildi. Tutanaklar ile birlikte açıklanan işsizlik oranı bir önceki ile aynı sonuçlanarak %7,2 olduğu bildirildi. 

GBP/USD paritesine baktığımızda 1,6600 hareketlerini bırakıp yükselişe geçerek 1,6630 seviyesine ulaştı. Bu tutanaklarda çok yoğun bir açıklama yapılmaması ve oylamada 9-0 şeklinde sonuçlamalar faiz artışı konusunda bekleyişin devam edeceği düşüncesi etkili oldu.

Ayrıca İngiltere ekonomisine en büyük desteği veren gelişmekte olan piyasalarda yaşanan çalkantılar nedeni ile Pound kanadı Euro ile paralel hareketinden biraz sapmış görüntüde kalmaya devam ediyor.

Destek FX in bugün için yatırımcılarına sunduğu teknik analizlere göre parite beklentileri : Paritenin 1,6605 desteğinin altında seyretmesi aşağı yönlü baskıyı arttırmakta. Bu baskının devam etmesi halinde paritede 50 günlük basit hareketli ortalamaya karşılık gelen 1,6560 seviyesi ilk ve güçlü destek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Satışların devam etmesi ve 1,6560 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde 1,6500 ve 1,6422 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanabilir. Muhtemel tepki alımlarında 1,6610 direnci önemli konumda olacaktır. Bu direncin yukarı yönlü geçilmesi ile paritede 1,6672 ve 1,6723 dirençleri test edilebilir. Gün içerisinde İngiltere’den açıklanacak İşsizlik ve Alacaklı sayım değişikliği verileri paritenin yönü açısından takip edilebilir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa