İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
24 Mart 2014 12:55
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Jannet Yellen den Sonra FED Üyeleri Yeni Politika İçin Neler Söyledi
Jannet Yellen den Sonra FED Üyeleri Yeni Politika İçin Neler Söyledi

fedfed*St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed Başkanı Janet Yellen’in geçtiğimiz hafta yapılan FOMC toplantısının ardından yaptığı açıklamalara açıklık getirmeye çalıştı.

Yellen’in ilk faiz artırımının tahvil alımları sona erdirildikten ‘kayda değer zaman’ sonra yapılacağını belirttiğini savunan Bullard,Yellen’in  ilk faiz artırımının tahvil alımları sona erdikten ‘6 ay’ sonra yapılacağı ifadesi ile de sadece piyasada hakim olan beklentiyi dillendirdiğini belirtti.

williams 640 × 427*San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed’in finansal istikrara yönelik potansiyel riskler veya varlık balonları ile başa çıkmak için faiz oranları yerine politika araçlarını kullanması gerektiğini söyledi.  

 

Williams, “Balon endişeleri hali hazında politika değerlendirmesinin ön cephesinde değil. Bugün biz hale bir riskten kaçınma durumundayız “diye konuştu.

fed-minneapolis* Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, argesif şekilde gevşek para politikası duruşunu devam ettirmenin finansal istikrarsızlık riskini artırdığını söyledi.

Kocherlakota, “Gevşek para politikası bir finansal istikrar riski yaratabilir. İdeal olan Fed’inbunu düzenleyeci methodlarlar ile kontrol altına alması” diye konuştu. Bununla birlikte atılacak adımların tüm riskleri ortadan kaldırmayacağını savunan Kocherlakota, politika yapıcıların tehdidi azaltacak başka yollara da ihtiyacı olduğunu savundu.

*Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, Fed’in yenilediği sözlü ileriye dönük yönlendirme politikasının yetkililerin tahminlerinde yapacakları herhangi bir hataşa karşı daha az kırılgan olması gerektiğini söyledi. 

fisher 639 × 438Fisher, “Fed daha önce denenmemiş bir bölgeye girdi, ancak yeni sözlü ileriye dönük yönlendirme Fed’in geniş ölçekli varlık alımları ile genişleme döneminden, yüksek faiz oranlarına arasında yumuşak bir geçiş yapmasını amaçlıyor.

Bizim şu anda yapmaya çalıştığımız genişlemeci para politikası sonrasında en iyi neyi yapabileceğimizi oluşturmak” diye konuştu. Fisher, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy verme hakkına sahip bir üyesi.

*Fed Yönetim Kurulu üyesi Jeremy Stein, Fed’in piyasalarda finansal aşırılıkların oluşmasını engellenmesine ihtiyaç duyduğu zaman faiz oranlarını artırması gerektiğini ve tahvil piyasasının finansal kırılganlıkların mevcudiyeti konusunda yönlendirme sunabileceğini söyledi.

Stein, Fed’in gelecekteki istikrarsızlıkların işareti için faiz piyasasına, uzun vadeli faiz oranlarına dikkatle bakmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa