İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
26 Mart 2014 13:36
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
JP Morgan Türkiye’de Yapılacak Seçimleri Değerlendirdi
JP Morgan Türkiye’de Yapılacak Seçimleri Değerlendirdi

jp morgan 3500 × 2181Türkiye’deki yerel seçim sürecini ve bu seçimden çıkacak sonuçları değerlendiren JP Morgan, yerel seçim sonuçlarının Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 2015’de yapılacak genel seçimler öncesinde Türkiye’nin politik görünümünü belirleyeceğini bildirdi.

Seçim sonuçlarına ilişkin senaryolarını ortaya koyan JP Morgan, seçimlerde iktidar partisi AKP’nin oyunun % 30-35 oranında çıkması senaryosuna % 5 olasılık verirken, böyle bir sonucun Başbakan Erdoğan’ın Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olmayacağı, 2015 seçimlerin öncesinde popülaritesini geri kazanmak için büyüme taraftarı politikalar uygulayacağı, piyasaları sakin tutmaya çalışacağı anlamına geleceğini savundu.

AKP’nin oyunun % 35-40 aralığında gerçekleşmesi senaryosuna % 30 olasılık veren JP Morgan, böyle bir sonuçta da Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için aday olmayacağını ve desteğini artırmak için kamu harcamalarını artıracağını öngördüklerini vurguladı.

AKP’nin seçimlerde % 40-45 arasında oy alması olasılığına % 55 şans veren JP Morgan, oyun bu bandın üst sınırına yakın olması olasılığını da % 40 olarak ifade etti.

 JP Morgan böyle bir sonucun Başbakan Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı için aday olmaya cesaretlendireceğini öngördü. JP Morgan, Başbakan Erdoğan’ın böyle bir sonuçta Cumhurbaşkanlığı için yarışmaması olasılığını ise yüzde 15 olarak belirledi.

JP Morgan, AKP’nin yerel seçimlerde yüzde 45-50 arasında bir oy almasını ise yüzde 10 olasılık olarak görüyor. Bu senaryoya piyasanın ilk tepkisinin pozitif olacağını belirten JP Morgan, ancak bu sonucun ülkede politik gerilimi artırması potansiyeli olduğunu da vurguladı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa