bannerForex

JPY İçin Yoğun Bir Gün

Japonya’da bu haftanın kapanışına yakın açıklanacak bazı ekonomik verilerle JPY paritelerinde bir miktar oynaklık görebiliriz. Bugün ilerleyen saatlerde, Asya piyasalarında Cuma günü traderlar hafta sonu öncesi pozisyonlarını ayarlayacaklar. Şimdi açıklanacak verilere ve bunların piyasaları nasıl etkileyeceğine göz atalım.

Program ve Beklentiler

Ekonomik veriler Avrupa saati ile Cuma 00:30’da (ABD’de Perşembe günü 19:30’da) TÜFE verilerinin açıklanması ile başlayacak. Piyasalar daha çok çekirdek TÜFE rakamlarına odaklanacaklar. Bu veri günün önemli iki gelişmesinden birisi olacak.

Çekirdek TÜFE Japonya Merkez Bankası (BoJ)’nın para politikası kararlarını verirken takip ettiği veri konumunda. Çekirdek TÜFE için beklentiler %0,8’den %0,6’ya düşeceği yönünde.

Böylece çekirdek TÜFE’nin 2017 ortalarındaki seviyelerine gerilemesi bekleniyor. Bu seviyeler enflasyonun Japonya’da hedef oranlara yaklaşmasını umut eden yetkililer için hayal kırıklığı yaratabilir.

Gıda ve enerji fiyatları hariç TÜFE’nin ise yıllık olarak %0,4’ten %0,3’e gerilemesi bekleniyor. Ayrıca toplam TÜFE’nin de %0,2’den %0,3’e yükselmesi bekleniyor. Üç aydır TÜFE konusunda tahminler gerçekleşmediği için analistler beklentileri aşağıya çekti.

Daha sonraki önemli gelişme ise bir saat sonra açıklanacak olan Nikkei imalar PMI endeksi olacak. Avrupa saati ile 01:30’da (ABD’de 20:30’da) açıklanacak olan endeksin bir önceki ay hayal kırıklığı yaratan 48,9 seviyesinden bir miktar yükselerek 49,1’e çıkması bekleniyor.

Endekste bir artış olsa da bu seviye hala daralma sınırında yer alıyor ve gelecekteki beklentilerle aşağı çekilecek görünüyor.

Ekonomik takvim saat 06:00’da (ABD’de 01:00’de) aynı anda bazı öncü endekslerin açıklanması ile kapanacak. Ancak bu verilerin piyasaları harekete geçirmesi zor görünüyor.

Piyasalar

Japonya’da devam eden enflasyon problemi BoJ’nın başını ağrıtmaya devam ediyor. Tarihinin en uzun genişleme döngüsüne rağmen, TÜFE bankanın hedeflerine ulaşamadı. Bu ay görülecek bir düşüş ise bu görüşü güçlendirecek. Bu sonuçlar, eğer Japonya’da büyüme oranında bir düşüş görülürse merkez bankasının ekonomiyi canlandırmak için elinde herhangi bir silahı kalmamasına neden olacak.

Buna rağmen, Japonya hala güvenli liman olarak görülüyor. Yatırımcılar küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişelerini dile getirirken, para birimi değer kazanmaya devam ediyor. Para biriminin değer kazanması ise yurt içi ekonomi politikasını daha da güçleştiriyor. Bu durum ihracatın maliyetlerini artırırken, ithalat maliyetlerini düşürmektedir. Japonya ise enflasyon baskısı oluşan tüketici ürünlerinde çoğunlukla ithalat bağımlı durumda. Bu nedenle, zayıflayan küresel ortam muhtemelen Japonya’da düşük enflasyona neden olmaya devam edecek.

Bunun bir yansıması ise eğer beklentiler gerçekleşirse, imalat PMI endeksinin ard arda ikinci kez daralma bölgesinde olmasında kendini gösterecek. Bunun nedenlerinden birisi Japonya’nın ana teknoloji ürünlerinde ihracatın düşmesi olacak. Bu durum iç taleple alakalı bir sorun değil. Ancak, yavaşlayan ihracat yene olan talebin düşmesine neden olabilir ve para biriminin değerlenmesi engellenebilir.

Yine de BoJ’nın hala karışık bir pozisyonda olduğu tablo genel olarak değişmeyecek. Kısa vadede yendeki fiyat hareketleri daha çok dış faktörler tarafından yönlendirilecek. Dolayısıyla rakamlar beklentileri karşılasa da karşılayamasa da piyasada çok büyük bir tepki görmeyebiliriz. Yine de PMI endeksinde görülecek önemli bir artış piyasalarda bir miktar rahatlamaya neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı