İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
29°C / 29°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
33°C / 33°C
26 Mart 2014 12:25
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Klepaç: Rusya’da Nakit Çıkışları Hızlanabilir
Klepaç: Rusya’da Nakit Çıkışları Hızlanabilir

klepacRusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, Ukrayna’da yaşanan kriz nedeni ile Batı ile bozulan ilişkilerin ekonomik büyümeyi etkileyeceğini ve özellikle de nakit çıkışını hızlandıracağını söyledi.

İlk çeyrekte kaçan paranın 70 milyar doları bulmasını beklediklerini ifade eden Klepaç, bunun 2008 kriz sonrası en büyük rakam olduğu uyarısında bulundu.

ABD ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ekonomik açıdan anlamı olmadığını ifade eden Klepaç, ancak negatif algının ekonomik büyüme ve nakit çıkışı üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Rusya’dan ilk 3 ayda çıkan para 2013’de toplan 62,7 milyar doları bulan çıkıştan daha fazla. Rusya Merkez Bankası verilerine göre 2008 krizinde sadece son çeyrekte Rusya’dan 132,1 milyar dolar çıkmıştı.

Klepaç, Şubat ayında yaptığı değerlendirmede tüm yıl için 35 milyar dolar çıkış beklediklerini ifade etmişti. Uluslar arası derecelendirme kuruluşları Rusya’nın notunu düşürürken, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının mali faturasının artmasından endişe ediliyor.

İLK ÇEYREKTE SIFIR BÜYÜME

 2014’de toplam nakit çıkışı konusunda öngörüde bulunmak istemeyen Klepaç, “Rusya ekonomisi ilk çeyrek için sıfır büyüme gerçekleştiriyor.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa