İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
1 Nisan 2014 10:21
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Moody’s Türk Şirketleri Kur Riskinden Negatif Etkilenecek
Moody’s Türk Şirketleri Kur Riskinden Negatif Etkilenecek

moodys 480 × 320Moody’s Investors Service, not verdiği finansal olmayan Türk şirketlerinin büyük bölümünün kredi notlarının Mayıs 2013-28 Ocak 2014 döneminde TL’nin ABD Doları karşısında yüzde 26 ve Euro karşısında yüzde 31 değer kaybetmesinden negatif etkileneceklerini bildirdi.

Moody’s Türk şirketlerinin şu anda yüksek faiz oranlarına bağlı olarak yüksek fonlama maliyetleri ve ABD Doları cinsinden borçlar için yüksek servis maliyetleri ile karşı karşıya olduklarını vurguladı.

Moody’s Başkan Yardımcısı Martih Kohlhase yaptığı değerlendirmede, “Türk Lirası’nda değer kaybı ve yurtiçi faiz oranlarında artışlar not verilen Türk şirketleri üzerinde negatif etkiler yapacak, ancak not verilen şyirketler genel olarak iyi likidite tamponlarına, uzun vaeli borç profillerine ve bazı döviz cinsinden gelirlere sahipler.

Bu faktörler zayıf lira ve piyasalardaki kısa vadeli oynaklığın kredi notu üzerindeki negatif etkilerinin hafifletilmesine yardım edecekler” ifadelerini kullandı.

Moody’s raporunda not verdiği Türk şirketlerinin Haziran 2013 sonu itibariye borçlarını yüzde 80’ini döviz cinsinden borçların oluşturduğuna işaret ettiği raporunda, TL’deki değer kaybının gelirleri döviz cinsinden olan Tüpraş dışındaki Türk şirketlerinin faaliyet fon akışlarında 2013’ün ikinci yarısında ortalama yüzde 5 düşüşe yol açtığını savundu.

Moody’s, TCMB’nin faiz artıımına bağlı olarak gerek yerel gerekse yabancı para cinsinden fonlama maliyetlerini yükselmesinin şirketlerin karlılıkları üzerinde baskı yarattığını da vurguladı.

Raporunda likidite, uzun borç vaeli ve döviz cinsinden gelirlerin zayıf TL’nin etkilerinin dengelenmesine yardım edeceğini de ifade eden Moody’s, Türkiye’de not verdiği şirketlerin nakit ve mevduatlarının yüzde 53’ünü Haziran 2013 itibariyle döviz cinsinden olduğuna dikkat çekti. Moody’s uzun borç vadesine ve döviz cinsinden gelire sahip olan şirketlerin kur zararlarını telafi etmek için orta vadeli iş planlarını ve finansal stratejilerini ayarlamak için zamanları olduğunu belirtti.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa