İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
29°C / 29°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
33°C / 33°C
25 Mart 2014 12:15
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Moody’s : Türkiye’nin Dış Kırılganlığı Arttı
Moody’s : Türkiye’nin Dış Kırılganlığı Arttı

A closeup taken on December 23, 2011 inUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, politik kargaşa ve piyasa oynaklığının Türkiye’nin dış kırılganlığını artırdığını bildirdi.

Gelişmekte olan piyasalarda son dönemde yaşanan oynaklığın Avrupa-Ortadoğu-Afrika bölgesi ülkeleri için yarattığı risklere işaret eden Moody’s, son dönemde finansal piyasalarda yaşanan oynaklık ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskının gelişmekte olan ülke kredi notları için yarattığı potansiyel kırılganlıklara vurgu yaptı.

Moody’s Türkiye’ye de yer verdiği raporunda, politik kargaya ve piyasa oynaklığının ülkenin dış kırılganlığını artırdığını belirtti.

Bununla birlikte döviz cinsinden borçların GSYH ‘ya oranının yüzde 13 gibi göreceği olarak düşük seviyede bulunduğuna dikkat çeken Moody’s, ayrıca kamu borcunun faiz oranlarındaki olası değişimlere hassasiyetinin, yurtiçi ve yurtdışı borç ortalama vadelerinin uzatılması yönünde devam eden çabalar ile azaltıldığını belirtti.

Moody’s ayrıca, mali politikanın Türk ekonomisine yönelik bazı şokları absorbe edebilir olmasını beklediğini de vurguladı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa