$ DOLAR → Alış: 6,3591 / Satış: 6,3845
€ EURO → Alış: 7,4335 / Satış: 7,4633

OPEC, Çok Başarılı Oldu Mu?

OPEC, Çok Başarılı Oldu Mu?
  • 26.02.2018
  • 12 kez okundu

OPEC, 16 Şubat Cuma günü sonlanan haftada OECD’nin Aralık ayındaki ticari stok rakamlarına dayanan aylık petrol piyasası raporunda, “mevcut fazlalık doğrultusunda piyasanın sadece bu yılın sonuna doğru dengelenmesi bekleniyor” dedi.

Ancak Bloomberg haberlerine göre, OPEC’in Ortak Teknik Komitesi’ndeki son tartışmalar, stok fazlalığının daha önce düşünüldüğünden, daha hızlı şekilde azaltıldığı ve bunun, piyasanın 2018 yılı ikinci ya da üçüncü çeyreğinde dengede olacağını öne sürdüğünü belirtti.

Gelişmiş ülkelerdeki stokların hızlı bir şekilde azalması, OPEC için, ABD şist ikilemine ilaveten, iki yeni ikilem yaratıyor: başlangıçta planlanandan daha erken çıkmayı düşünmeli mi? Ve erken bir çıkış, fiyatları iyi seviyelerinin altına düşürür mü? Alternatif olarak, Suudi Arabistan, Çin, Hindistan ve Rusya da dahil olmak üzere, OECD dışı ülkelerdeki stokları ölçmeye çalışmalı mı? Yoksa, OPEC ve Rusya’nın, ölçütlerini değiştirmesi ve sanayileşmiş OECD ülkelerindeki beş yıllık ortalama ticari ham petrol ve petrol ürünleri stokları yerine, daha geniş bir piyasa görünümü için başka bir metrik mi kabul etmesi gerekir?

Azaltımın neredeyse tamamlanmış olduğu düşüncesi, geçen ay OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı üretici grubun, planlandığı gibi 2018 yılı sonuna kadar gitmek yerine, üretim kesintilerini yılın ortasından başlayarak, fazlalığın giderek küçülmesi temelinde, azaltmaya karar verebileceğini öne süren bazı büyük yatırım bankalarının görüşleri ile büyük ölçüde aynı doğrultudadır.

Örneğin, hem Citigroup hem de Goldman Sachs, mevcut petrol piyasasını, çoğunlukla zaten dengeli olarak görüyor. Diğer analistler, ikinci ya da üçüncü çeyrekte dengeye ulaşılmasını bekliyorlar.

16 Şubat Cuma günü sonlanan haftada, IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), OECD stoklarının beş yıllık ortalamanın üzerinde olarak sadece 52 milyon varil olduğunu ve petrol ürünleri stoklarının gerçekten göstergenin altında olduğunu söyleyerek, OECD ticari stok azaltımlarının hızlandığını bildirdi. IEA, “Fazlalığın bu kadar önemli ölçüde azaltılmasıyla birlikte, üretim anlaşması yakında başarıya ulaşabilir” dedi.

Daha sonra, geçen hafta bir Nijerya petrol endüstrisi zirvesinde OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, OECD ticari petrol stoklarının, 2017 yılı Ocak ayından bu yana 265 milyon varilden daha fazla bir gerilemeyle, son beş yıllık ortalamanın üzerinde olarak 74 milyon varil olduğunu söyledi.

OPEC/NOPEC anlaşmasının sona ermesinden önce, piyasanın dengede olması beklendiği yönünde hemen hemen herkes mutabık görünüyor.

Azalma, kısmen OPEC/NOPEC’in kesintilere uyma başarısından ileri gelmektedir. Barkindo, piyasanın yeniden dengelenme sürecinin büyük bir momentum kazandığını belirtmekle birlikte, OPEC/OPEC dışı ortaklığa övgüde bulunarak, geçen ay kesintilere uyum oranının % 133 olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, en etkili OPEC bakanı olan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Suudi Arabistan’ın yılsonuna kadar üretim kesintilerine devam edeceğine dair bir mesaj verdi ve tam olarak hedefe ulaşamamaktansa, piyasayı aşırı sıkılaştırma riskini tercih ettiklerini belirtti.

El-Falih, piyasanın biraz daha aşırı dengelenmesi yönünde ilerlemek zorunda kalırsak, bunu yaparız, dedi.
Suudi bakan, talep merkezinin OECD’den, OECD dışı ülkelere kadar değişmesi nedeniyle, OPEC’in Nisan ve Haziran aylarında global petrol stoklarını tam olarak nasıl ölçeceğini tartışacağını söyledi. Şu anda, OPEC’in üretim kesintileriyle birlikte resmi olarak duyurduğu hedef, sanayileşmiş OECD ülkelerindeki petrol stoklarının beş yıllık ortalamalarına geri getirilmesidir.

Bununla birlikte, bu ortalama, stoklarda üretim fazlasının olduğu daha çok yılı içermesi nedeniyle, geçen yıla oranla bu yıl daha yüksektir.

Yine de, OECD dışı ülkelerdeki veriler genellikle düzensiz ve şeffaf değil.

Falih, “Artan talep doğrultusunda ayarlama yapmamız ve ileriye yönelik karşılığına bakmamız gerekli mi? OECD dışı stoku nasıl ele alacağız? O, daha az şeffaf ve güvenilir” dedi.

OPEC/NOPEC, petrol fazlalığını yaklaşık olarak gidermeyi başarırken, şu an başka bir zor tartışmayla karşı karşıya bulunuyorlar: kesintilerden çıkış ne zaman ve nasıl başlayacak. Kartelin fiili lideri ve en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan’ın 70 $ seviyesinde petrol fiyatları hedeflemesi olduğu söyleniyor ve bu nedenle, piyasa aşırı sıkılaşsa bile 2018 yılı boyunca taahhüdün devam etmesini savunması, sürpriz olmayacaktır.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın resmi yorumları, çıkışın bir petrol fiyatı düşüşünü önlemek için kademeli olması gerektiğine dair ortak varsayımının dışında, bir çıkış stratejisi için henüz çok erken olduğu yönündedir.
OPEC, bir çıkış stratejisi yerine, petrol üreten ülkelerin süper grubunun, bir çeşit kalıcı ortaklığa yönelik işbirliğini kurumsallaştırması konusunda konuşarak piyasaya mesaj veriyor.

Kaynak:oilprice.com

Reklam
FTSE 100 NEDEN ÖNEMLİ?
FTSE 100, dünyada en fazla trade edilen beş endeksten biri ve de Avrupa’da en fazla takip edilen endeks. Tam adı...
İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZLERİ AYNI TUTACAK
BREXIT KONUSU NEDENİ İLE, VERİLERİN OLUMLU GELMESİNE KARŞIN İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZLERİ AYNI TUTMAYA DEVAM EDECEK BOE Bekle ve Gör...
ABD’DE ORTALAMA SAATLİK KAZANÇLAR AĞUSTOS AYINDA SIÇRAMA GÖSTERDİ
ABD Çalışma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan Ağustos ayı istihdam raporuna göre; istihdam oranı yükseldi. Aynı zaman da ortalama...
GBP BREXIT YORUMLARI İLE YÜKSELİŞTE
Dün açıklanan verilere göre İngiltere, aylık %0.2 olan beklentilerin üzerinde %0.3 büyüdü. Önceki ay %0.1 büyüme göstermişti. Olumlu verilere karşın...
İNGİLTERE VE AVRUPA MERKEZ BANKALARI TOPLANTILARI TAKİP EDİLECEK
Yeni hafta Çin’den gelen Ağustos ayı enflasyon verileri ile hareketli başladı. Ayrıca GBP için de istihdam ve büyüme verileri nedeni...
GÖRÜNÜM NEGATİF
AUDUSD, Cuma günkü kayıplarını bir miktar telafi etti ve 0,7097 bugünkü dip seviyesinden % 0,3’lük bir primi görülüyor. Bununla birlikte,...
USD YENİ HAFTAYA DESTEKLİ BAŞLADI
Cuma günü USD, ücret atışları verisi ve genel olarak olumlu piyasa algısından aldığı destekle yükseldi. Resmi verilere göre Ağustos ayında...
TARIM DIŞI İSTİHDAM BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE AÇIKLANDI
Cuma günü tarım dışı istihdam verisini beklerken gevşeyen USD, veri açıklandıktan sonra ralli yaptı. Tarım dışı istihdam raporuna göre ABD...
MERKEZ BANKALARI EYLÜL ÖZETİ: 4. ÇEYREK GÖRÜNÜM RAPORU
Yılın son çeyreğine girmemize bir ay kalmışken, G10 ülkeleri arasındaki 4 büyüm merkez bankasına kısaca göz atmakta fayda var. Devam...
HAFTALIK KIYMETLİ METAL RAPORU
Altın USD’nin zayıflaması ile haftanın diplerinden yukarı ralli yapan altın fiyatları bu hafta görece sakindi. USD’deki zayıflama; Trump’ın Wall Street...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Fxevi.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberlerin doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti etmez; hata, eksik bilgi ve güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu değildir. fxevi.com , her an hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir ve/veya yayından kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette fxevi.com un herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bu kişilere ait olacaktır. Fxevi.com Web Sitesi'nde yer alabilecek herhangi bilgi, istatistiki şekil ve değeri,fxevi.com bunlara içerik olarak yer vermekle, herhangi bir yatırım aracını tavsiye eder anlamına gelmediği gibi böyle bir tercih ve temsil amacı ve yetkisi de taşımamaktadır. Fxevi.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.fxevi.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.fxevi.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur