İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
26 Şubat 2018 14:01
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
OPEC, Çok Başarılı Oldu Mu?
OPEC, Çok Başarılı Oldu Mu?

OPEC, 16 Şubat Cuma günü sonlanan haftada OECD’nin Aralık ayındaki ticari stok rakamlarına dayanan aylık petrol piyasası raporunda, “mevcut fazlalık doğrultusunda piyasanın sadece bu yılın sonuna doğru dengelenmesi bekleniyor” dedi.

Ancak Bloomberg haberlerine göre, OPEC’in Ortak Teknik Komitesi’ndeki son tartışmalar, stok fazlalığının daha önce düşünüldüğünden, daha hızlı şekilde azaltıldığı ve bunun, piyasanın 2018 yılı ikinci ya da üçüncü çeyreğinde dengede olacağını öne sürdüğünü belirtti.

Gelişmiş ülkelerdeki stokların hızlı bir şekilde azalması, OPEC için, ABD şist ikilemine ilaveten, iki yeni ikilem yaratıyor: başlangıçta planlanandan daha erken çıkmayı düşünmeli mi? Ve erken bir çıkış, fiyatları iyi seviyelerinin altına düşürür mü? Alternatif olarak, Suudi Arabistan, Çin, Hindistan ve Rusya da dahil olmak üzere, OECD dışı ülkelerdeki stokları ölçmeye çalışmalı mı? Yoksa, OPEC ve Rusya’nın, ölçütlerini değiştirmesi ve sanayileşmiş OECD ülkelerindeki beş yıllık ortalama ticari ham petrol ve petrol ürünleri stokları yerine, daha geniş bir piyasa görünümü için başka bir metrik mi kabul etmesi gerekir?

Azaltımın neredeyse tamamlanmış olduğu düşüncesi, geçen ay OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı üretici grubun, planlandığı gibi 2018 yılı sonuna kadar gitmek yerine, üretim kesintilerini yılın ortasından başlayarak, fazlalığın giderek küçülmesi temelinde, azaltmaya karar verebileceğini öne süren bazı büyük yatırım bankalarının görüşleri ile büyük ölçüde aynı doğrultudadır.

Örneğin, hem Citigroup hem de Goldman Sachs, mevcut petrol piyasasını, çoğunlukla zaten dengeli olarak görüyor. Diğer analistler, ikinci ya da üçüncü çeyrekte dengeye ulaşılmasını bekliyorlar.

16 Şubat Cuma günü sonlanan haftada, IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), OECD stoklarının beş yıllık ortalamanın üzerinde olarak sadece 52 milyon varil olduğunu ve petrol ürünleri stoklarının gerçekten göstergenin altında olduğunu söyleyerek, OECD ticari stok azaltımlarının hızlandığını bildirdi. IEA, “Fazlalığın bu kadar önemli ölçüde azaltılmasıyla birlikte, üretim anlaşması yakında başarıya ulaşabilir” dedi.

Daha sonra, geçen hafta bir Nijerya petrol endüstrisi zirvesinde OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, OECD ticari petrol stoklarının, 2017 yılı Ocak ayından bu yana 265 milyon varilden daha fazla bir gerilemeyle, son beş yıllık ortalamanın üzerinde olarak 74 milyon varil olduğunu söyledi.

OPEC/NOPEC anlaşmasının sona ermesinden önce, piyasanın dengede olması beklendiği yönünde hemen hemen herkes mutabık görünüyor.

Azalma, kısmen OPEC/NOPEC’in kesintilere uyma başarısından ileri gelmektedir. Barkindo, piyasanın yeniden dengelenme sürecinin büyük bir momentum kazandığını belirtmekle birlikte, OPEC/OPEC dışı ortaklığa övgüde bulunarak, geçen ay kesintilere uyum oranının % 133 olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, en etkili OPEC bakanı olan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, Suudi Arabistan’ın yılsonuna kadar üretim kesintilerine devam edeceğine dair bir mesaj verdi ve tam olarak hedefe ulaşamamaktansa, piyasayı aşırı sıkılaştırma riskini tercih ettiklerini belirtti.

El-Falih, piyasanın biraz daha aşırı dengelenmesi yönünde ilerlemek zorunda kalırsak, bunu yaparız, dedi.
Suudi bakan, talep merkezinin OECD’den, OECD dışı ülkelere kadar değişmesi nedeniyle, OPEC’in Nisan ve Haziran aylarında global petrol stoklarını tam olarak nasıl ölçeceğini tartışacağını söyledi. Şu anda, OPEC’in üretim kesintileriyle birlikte resmi olarak duyurduğu hedef, sanayileşmiş OECD ülkelerindeki petrol stoklarının beş yıllık ortalamalarına geri getirilmesidir.

Bununla birlikte, bu ortalama, stoklarda üretim fazlasının olduğu daha çok yılı içermesi nedeniyle, geçen yıla oranla bu yıl daha yüksektir.

Yine de, OECD dışı ülkelerdeki veriler genellikle düzensiz ve şeffaf değil.

Falih, “Artan talep doğrultusunda ayarlama yapmamız ve ileriye yönelik karşılığına bakmamız gerekli mi? OECD dışı stoku nasıl ele alacağız? O, daha az şeffaf ve güvenilir” dedi.

OPEC/NOPEC, petrol fazlalığını yaklaşık olarak gidermeyi başarırken, şu an başka bir zor tartışmayla karşı karşıya bulunuyorlar: kesintilerden çıkış ne zaman ve nasıl başlayacak. Kartelin fiili lideri ve en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan’ın 70 $ seviyesinde petrol fiyatları hedeflemesi olduğu söyleniyor ve bu nedenle, piyasa aşırı sıkılaşsa bile 2018 yılı boyunca taahhüdün devam etmesini savunması, sürpriz olmayacaktır.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın resmi yorumları, çıkışın bir petrol fiyatı düşüşünü önlemek için kademeli olması gerektiğine dair ortak varsayımının dışında, bir çıkış stratejisi için henüz çok erken olduğu yönündedir.
OPEC, bir çıkış stratejisi yerine, petrol üreten ülkelerin süper grubunun, bir çeşit kalıcı ortaklığa yönelik işbirliğini kurumsallaştırması konusunda konuşarak piyasaya mesaj veriyor.

Kaynak:oilprice.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa