İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
29°C / 29°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
33°C / 33°C
29 Mart 2014 15:14
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Putin “çözüm” için Obama’yı aradı
Putin “çözüm” için Obama’yı aradı

Obama_PutinABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD’nin Ukrayna’daki krizin diplomatik çözümü için sunduğu teklifi konuştuğu bildirildi

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD’nin Ukrayna’daki krizin diplomatik çözümü için sunduğu teklifi konuştuğu bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Putin’in, ABD’nin Ukrayna’daki krizin diplomatik çözümü için önerdiği teklifi konuşmak üzere Obama’yı telefonla aradığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu teklifi, bu hafta başında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a Lahey’deki toplantıda sunmuştu.

Açıklamada, Obama’nın Rusya’nın somut yanıtını yazılı olarak belirtmesini önerdiği ve Kerry ve Lavrov’un bir sonraki adımları konuşmak için buluşması noktasında mutabık kaldığı bildirildi.

Obama’nın Ukrayna hükümetinin itidalli olmaya ve tansiyonu azaltmaya dönük yaklaşım benimsemeye devam ettiğini ve Ukrayna’nın anayasal refom ve demokratik seçimlere yöneldiğini belirttiği aktarılan açıklamada, Obama’nın, Rusya’yı bu ilerlemeyi desteklemeye ve Ukrayna sınırına askeri güç yığma da dahil daha fazla provokasyonlardan kaçınmaya çağırdığı da vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Görüşmede Obama, Putin’e, ABD’nin, tansiyonu azaltma amaçlı olarak, Ukrayna hükümetiyle yakın istişare içinde ve Ukrayna halkının desteğiyle diplomatik yolu desteklemeye devam ettiğinin altını çizdi. Obama, bunun ancak Rusya’nın askeri güçlerini geri çekmesi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini daha fazla ihlale yönelik adımlar atmaması halinde geçerli olduğu noktasına da açıklık getirdi. Obama, Rusya’nın, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne ihlale yönelik halihazırdaki eylemlerine ABD’nin güçlü biçimde karşı çıktığını da yineledi.”

kaynak : AA

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa