$ DOLAR → Alış: 5,2773 / Satış: 5,2985
€ EURO → Alış: 6,0246 / Satış: 6,0488

RBNZ FAZİLERİ SABİT TUTTU

RBNZ FAZİLERİ SABİT TUTTU
  • 16.11.2018
  • 57 kez okundu

RBNZ (Yeni Zelanda Merkez Bankası), para politikası toplantısını geçtiğimiz hafta Çarşamba günü geç saatlerde gerçekleştirdi. Merkez bankası beklendiği gibi faiz oranlarını % 1,75 değiştirmeden bıraktı.

Bu karar, çeşitli ekonomik göstergelerde güçlü bir şekilde toparlanma görüldüğü bir sırada geldi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, RBNZ’nin politika faizinin(OCR) 2019 boyunca ve 2020’ye kadar bu seviyede kalmasını beklediği belirtildi.

Toplantı gerçekleşmeden önce merkez bankasının oldukça fazla veriyi değerlendirme fırsatı oldu.

Öncelikle, çeyreklik bazda güçlü gelen enflasyon verileri görüldü. Manşet enflasyon verilerinde 3.çeyrekte % 0,9 artış gözlendi. Tahminler % 0,7 artış yönündeydi. Yıllık bazda ise, % 1,9 artış gerçekleşti. Bu rakam, RBNZ’nin % 1 – % 3 hedef bandının ortalarında yer almaktadır.

Enflasyondaki bu artışa daha çok artan petrol fiyatları katkı sağladı. Petrol fiyatlarının Eylül ayında yıllık bazda % 19 arttığı gözlendi. Bu, Haziran 2011’den bu yana görülen en büyük artıştır. Çeyreklik bazda ise, fiyatlarda 3.çeyrekte % 5,5 artış görüldü.

Bununla birlikte, yetkililer, enflasyonist baskıların doğrulanmasını bekleyeceklerini ifade ettiler.

Volatil gıda ve enerji fiyatları hariç çekirdek enflasyon oranı ise çeyreklik bazda 3.çeyrekte % 0,7 ve yıllık bazda % 1,2 arttı.

RBNZ toplantısından önce, enflasyon beklentileri anketinde önemli bir değişiklik olmadı ve beklentilerin, önümüzdeki iki yıl için % 2,0 seviyesinde sabit kaldığı görüldü.

Yeni Zelanda işsizlik oranı 10 yılın en düşük seviyesinde

RBNZ toplantısından bir gün önce, çeyreklik bazda istihdam rakamları açıklandı. Verilerde birçok alanda oldukça iyi sürpriz rakamlar geldi.

İşsizlik oranının, % 4,4 seviyesinde sabit kalması yönündeki beklentilere rağmen, % 3,9 seviyesine düştüğü görüldü. Bu on yıl içindeki en düşük rakamdır. 2008 yılının 2.çeyreğinde işsizlik oranının % 3,8 gerilediği görülmüştü.

İstihdam değişikliği, 3.çeyrekte % 1,1 arttı. Beklentiler, bir önceki çeyrekle aynı olarak % 0,5 artış yönündeydi.

İş gücüne katılım oranı, bir önceki çeyrekteki % 70,9’dan, % 71,1’e yükseldi. Bununla birlikte, işgücü maliyet endeksi, önceki çeyrekteki % 2,1 artışa rağmen, yıllık bazda beklentilerle eşleşerek, % 1,9 olarak açıklandı.

Toplam istihdam edilen kişi sayısı 3.çeyrekte % 1,1 artarak 2,66 milyona yükseldi ve bir önceki yıla kıyasla da % 2,8 arttı.

Diğer taraftan, işgücü maliyet endeksi, aylık bazda bir önceki çeyreğin % 0,6 rakamının altında kalarak % 0,5 arttı. Daha fazla insan işgücüne katıldığı için ücret artışındaki bu düşüş anlaşılabilir görünüyor.

Yeni Zelanda İstatistik Kurumu yaptığı açıklamada, “Bu çeyrekte işsizlik oranı piyasa beklentilerinin oldukça altında kalırken, Yeni Zelanda’nın dinamik bir istihdam piyasasıyla birlikte küçük bir ekonomiye sahip olduğunu biliyoruz ve daha önce 2012 sonlarında ve 2015’te hem aşağı hem de yukarı yönlü büyük değişiklikler görülmüştü” dedi.

Kamu sektöründe ücret enflasyonu çeyreklik bazda 3.çeyrekte % 0,4 ve yıllık bazda % 1,5 arttı. Bu artışa en önemli katkılarından biri, öğretmenler için önerilen ücret müzakerelerinden geldi.

Ağustos ayında hemşirelerin ücretlerine ilişkin görüşmelerde bir anlaşmaya varıldı.

Her iki sektörde de ücret enflasyonu çeyreklik bazda 3.çeyrekte % 0,5, yıllık bazda ise % 1,8 arttı. Ancak bu, 2.çeyreğin % 1,9 artışının biraz altında kaldı.

Geçen haftaki RBNZ toplantısından sonra, en önemli beklenen veri, Aralık ayında açıklanacak olan çeyreklik bazda GDP (büyüme) rakamlarıdır.

RBNZ ne yapacak?

RBNZ’nin en azından önümüzdeki birkaç çeyrekte faiz oranlarını değiştirmeden bırakması bekleniyor. Yetkililer, faizleri yükseltmeden önce daha fazla veriyi beklemek ve değerlendirmek isteyebilirler. Bu, hem enflasyon hem de istihdam piyasası verilerinin yakından izleneceği anlamına geliyor.

Enflasyon RBNZ’nin hedef bandı içinde seyrederken, ücret artışı, enflasyona yönelik değişimlere işaret eden önemli bir faktör olacaktır.

3.çeyrek enflasyon verleri, hiç şüphesiz artan petrol fiyatları tarafından desteklendi. Bu nedenle, yetkililer enflasyona dair artan kanıtları görmek için bekeleyebilirler.

Öte yandan, para politikasındaki değişikliklere yönelik piyasa görüşünde bir değişim olup olmadığına işaret edebileceği için tüm gözler NZD üzerinde olacaktır.

Bununla birlikte, elbette ki Dolardaki hareketler bu açıdan önemli bir rol oynayacaktır. Demokrat partinin, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağladığı son zaferinin de önemli sonuçlar doğurması bekleniyor.

Başkan Trump’ın Çin gibi bazı büyük ticaret ortaklarına karşı ABD’yi bir ticaret savaşına sokan politikaları, Doları etkilemektedir. USD, NZD gibi para birimlerinde düşüşlere yol açabilecek en güçlü seviyelerde seyrediyor.

Ayrıca, ham petrol fiyatlarının da hesaba katılması gerekir. İran’a yönelik ABD yaptırımları, petrol piyasaları üzerinde baskı oluşturdu. Yaptırımlara göre sadece birkaç ülke İran’dan petrol ithalatı yapabiliyor. Bir sonraki OPEC toplantısı, Kasım ayı sonlarında yapılacak ve üreticiler arz konusunda karar alabilirler.

Başkan Trump, OPEC’den petrol fiyatlarının daha uygun seviyelerde olması için üretimi artırmalarını istedi.

Yeni Zelanda açısından petrol fiyatlarındaki bir düşüş enflasyonda potansiyel olarak bir gevşemeye yol açabilir.

Teknik Değerlendirme

 

NZDUSD, Ekim ayında 0,6424 dip seviyesine kadar gerilese de, son birkaç haftada önemli yükselişler kaydetti. Yukarı yönlü hareketlerde, önümüzdeki aylar için uzun vadeli hedef 0,7153 direncidir. Buranın test edilmesi beraberinde parite yüksek dip oluşturmaya yönelik kısa bir düşüş yaşabilir.

Ancak bu direncin aşılması, bu yıl Ocak ayından bu yana düşüş trendi içinde işlem gören paritede yukarı yönü doğrulayacaktır. Aşağı yönlü hareketlerde ise, 0,6623 desteği önemini korumaktadır.

Reklam
ECB ve SNB Toplantıları, İngiltere’de Brexit Oylaması ECB Toplantısı ve Brexit Oylaması
Bu hafta ekonomik takvim, tatil sezonuna yaklaşırken önemli gelişmelere sahip. Bu hafta iki merkez bankasının toplantıları bulunuyor. Avrupa Merkez Bankası...
Çin’de Yıllık Enflasyon
Almanya’da sanayi üretimi aylık %0,5 daralarak, %0,3 büyüme bekleyen beklentileri gerisinde kaldı. Geçen ay sektörde %0,1 artış gözlenmişti. Euro Bölgesi...
Forex Piyasası Aylık Görünümü
Kasım ayı büyük oranda Avrupa’nın gündemiyle yoğun geçti. AB ve İngiltere liderleri İngiltere’nin Mart 2019’da AB’den ayrılmasına ilişkin geçiş sürecini...
Kasım Ayı Tarım Dışı İstihdam Verileri
Bu haftanın en önemli gelişmelerinden biri ABD Kasım ayı tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması olacak. Bu veri ile birlikte birçok...
Yatırımcıların Gözü ABD ve Kanada İstihdam Rakamlarında
ABD Doları Perşembe günü karışık bir işlem günü geçirdi. Ekonomik veriler ABD’de özel sektör firmalarının Kasımda ilave 179 bin istihdam...
AUD RBA’nın Faiz Oranlarını Rekor Düşük Seviyede Sabit Tutmasıyla Değer Kaybetti
Buna rağmen, tahminler pozitif. RBA Aralık ayı toplantısında, geniş bir ölçüde beklenildiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi. Bank manşet nakit oranını...
YENİ ZELANDA TÜKETİCİ HARCAMALARI 3.ÇEYREKTE YAVAŞLADI
Perakende satışlarda beklenenden daha fazla düşüş görüldüğü için Yeni Zelanda tüketici harcamaları üçüncü çeyrekte yavaşladı. Yeni Zelanda İstatistik Ofisi verilerine...
OPEC Toplantısı 2019’da Petrol İçin En Önemli Faktör Mü?
Petrol piyasası, bu hafta Viyana’daki toplantı dolayısıyla doğal bir şekilde gergin. Ancak, toplantıda ne olacağından bağımsız olarak piyasa 2019 yılına...
BoC Faiz Oranlarını Sabit Tutarken CAD Değer Kaybetti
ABD piyasaları, eski başkan George H. W. Bush’un ölümü üzerine ilan edilen ulusal yas nedeniyle hisse senedi ve diğer bazı...
Avustralya Kasım Ayı Ticaret Dengesi
Avustralya dolarını hareketlendiren beş önemli olaydan biri olan ticaret dengesi verilerinin Çarşamba günü 19:30’da yayınlanması bekleniyor. Avustralya ekonomisi ihracata oldukça...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Fxevi.com web sitesinde yer alan her türlü bilgi, veri ve haberlerin doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti etmez; hata, eksik bilgi ve güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan sorumlu değildir. fxevi.com , her an hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir ve/veya yayından kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan işbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette fxevi.com un herhangi bir taahhüdünü tazammun etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bu kişilere ait olacaktır. Fxevi.com Web Sitesi'nde yer alabilecek herhangi bilgi, istatistiki şekil ve değeri,fxevi.com bunlara içerik olarak yer vermekle, herhangi bir yatırım aracını tavsiye eder anlamına gelmediği gibi böyle bir tercih ve temsil amacı ve yetkisi de taşımamaktadır. Fxevi.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.fxevi.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.fxevi.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur