İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
26 Mart 2014 08:46
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Roubini: Fed balon yaratabilir
Roubini: Fed balon yaratabilir

roubini 1200 × 800New York Üniversitesi öğretim üyesi ekonomist Nouriel Roubini’den ABD Merkez Bankası Fed’le ilgili uyardı.

BALON UYARISI

Daha önceki krizlere yönelik başarılı tahminleri nedeniyle adı Kriz Kahini olarak bilinen Roubini, Fed’in faizleri yükseltmek için uzun süre beklemesinin piyasalarda balon yaratacağını belirtti.

CNBC kanalında “Closing Bell” programında konuşan Roubini, “Son seferde faizleri yüzde 5’ten yüzde 5,25’e çıkarmak için iki yıl beklemişlerdi.

Bu da tarihin en büyük emlak, konut kredisi ve varlık balonunu yarattı” dedi. Roubini, “Bu kez faizleri yüzde 0 seviyesinden olması gereken yüzde 4 seviyesine çekmeleri dört yıl sürecek. Burada ekonomide büyük bir balon oluşması riski var” diye devam etti.

ERKEN OLMASI DA ŞOK YARATIR

Roubini, Fed’in faizleri erken artırmasının da piyasalarda şok etkisi yaratacağına işaret etti. Kriz Kahini, “Eğer harekete erken geçip, faizleri çok fazla artırırlarsa bu da piyasalarda geçen seneki gibi sürpriz geri çekilmenin etkisiyle yaşanan sert düşüşlerin yeniden görülmesine neden olur” şeklinde konuştu.
kaynak : cnbce.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa