İSTANBUL
Çok Bulutlu Bugün
33°C / 24°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
28°C / 28°C
İZMİR
Sıcak Bugün
36°C / 36°C
18 Mart 2014 09:21
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Rusya Kırım Cumhuriyetini Tek Taraflı Tanıdı
Rusya Kırım Cumhuriyetini Tek Taraflı Tanıdı

russia-was-prepared-to-take-crimea-for-yearsRusya, Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kırım Cumhuriyeti’ni tanıdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye göre, Rusya Federasyonu, Kırım Cumhuriyeti’nin egemen ve bağımsız devlet olarak tanıdı.

Putin’in kararnamesinde, “Kırım halkının 16 Mart 2014’de yapılan genel referandumda ortaya koyduğu iradesini göz önünde bulundurarak Sivastopol kentinin özel statüsü bulunduğu Kırım Cumhuriyeti egemen ve bağımsız devlet olarak tanınsın. Söz konusu kararname imza atıldığı günden itibaren yürürlüğe giriyor.” ifadeleri yer aldı.

Rusya ile birleşme kararı alan Kırım Cumhuriyeti bugün Birleşmiş Milletler ve tüm ülkelere tanınma çağrısı yapmıştı. Bağımsızlık ve tanınma çağrısı 85 vekilin katıldığı Kırım Parlamentosu’nun oturumunda oy birliği ile kabul edildi.

Kabul edilen kararda Kırım Cumhuriyeti’nin BM ve diğer ülkelerle eşit, barışçıl ve iyi komşuluk ilkeleri çerçevesinde siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği kurmaya hazır olduğu belirtilmişti.

(CİHAN) 

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa