İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
23 Mart 2014 23:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Taze Kur Savaşları Gelişen ile Gelişmiş Piyasalar Arasında Yaşanabilir
Taze Kur Savaşları Gelişen ile Gelişmiş Piyasalar Arasında Yaşanabilir

Emerging-markets1Çin’in para birimi Yuan’daki sert değer kaybı ülkenin ABD ile olan ticaret gerilimini artırmayı tehdit ederken Asya’da olası bir kur savaşı için de endişelerin artırıyor.

Şubat sonundan bu yana Çin Merkez Bankası kura müdahale ederek yuanın dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 2,8 değer kaybetmesini sağladı. Böylelikle yuan geçen yılki tüm değer kazancını tersine çevirdi.

Konuya yakın kaynaklara göre Çin Halk Bankası, yuanın değerleneceğini düşünen spekülatörleri elimine etmek için yaşanan değer kaybının gerekli olduğunu söylüyor.

Banka yetkilileri Çin’in piyasa oyuncularına yuanın değerinin belirlenmesinde daha büyük bir rol sağlamasının değer kaybını artırdığını düşünüyor.

17 Mart’ta Merkez Bankası yuanın izin verilen işlem aralığını iki katına çıkarırak piyasanın liberalleşmesi için yeni bir adım atmıştı. Çinli yetkililer, ülke ekonomisinin büyümesine yönelik endişelerin yuanın satılması için bir işaret olarak alındığını belirtti.

Pekin yuanın gerçek piyasa değerine yaklaştığını iddia ederken, ülkenin azalan ticaret fazlasına işaret ediyorlar. Cumartesi günü banka yetkililerinden Yi Gang Pekin’deki bir ekonomi forumunda gelecekte yuanın değerinin “giderek daha fazla piyasa tarafından” belirleneceğini söyledi ve bankanın değerlemedeki etkisinin azalacağını da ekledi.

Ancak, ABD ve diğer ülkedeki yetkililer Çin’i bilerek yuanın değerini olması gerektiğinden düşük tutarak ihracatçılarına rekabette avantajn sağlamakla suçluyor

ABD Hazine Bakanı Jacob Lew Çin’in yuanın işlem bandını genişletmesini memnuniyetle karşılamış ve bunun esnek kur için bir adım olduğunu söylemişti. Ancak geçen hafta Çin Başkanı yardımcısı Wang Yang ile yaptığı konuşmada, yuanın değerinin piyasa tarafından belirlenmesi konusunda atılacak çok adım olduğunu söyledi.

Hazine Bakanlığı’nın Ekim’de Kongre’ye sunduğu raporda Çin’in kur piyasasına müdahalesini eleştirmiş ve yuanın gerçek değerini bulması için “ciddi” bir artış yaşaması gerektiğini belirtmişti. O zamandan bu yana yuan yüzde 2 değer kaybetti.

Yuandaki devamlı bir değer kaybı Asya ülkeleri arasında bir kur savaşını tetikleyebilir. Geçen yıl Japonya ekonomisindeki büyüme parasal genişleme ve yendeki değer kaybıyla geldi. Ancak yendeki değer kaybı Güney Kore gibi ihracat rakibi ile ilişkileri germişti.

kaynak : wsj Türkiye

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa