İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
29°C / 29°C
İZMİR
Parçalı Bulutlu Bugün
33°C / 33°C
20 Mart 2014 09:32
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Troyka Yunanistan İçin Gözden Geçirmesini Bitirdi
Troyka Yunanistan İçin Gözden Geçirmesini Bitirdi

yunanistan 576 × 356AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası uzmanlarının oluşturduğu ve troyka olarak adlandırılan heyet, Yunanistan’daki gözden geçirme çalışmalarını tamamladı.

AB-IMF-ECB tarafından yapılan ortak açıklamada, Yunan otoritelerle gözden geçirmenin tamamlanmasına temel olabilecek politikalar konusunda uzmanlar seviyesinde anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Açıklamada, troyka ve Yunan otoritelerin ekonominin istikrar kazanmaya başladığı, büyümede kademeyi bir canlanma eğilimi olduğu konularından anlaşmaya vardıkları belirtilirken, enflasyonun Euro Bölgesi ortalamasının oldukça altında olduğuna da işaret edildi.

Ortak açıklamada, IMF, AB ve ECB’ nin Yunanistan’ın 2014 yılı mali hedeflerini yakalayacağına inandıkları, ayrıca Yunan otoritelerin 2015 yılında GSYH’ nın % 3’ü seviyesinde faiz dışı fazla verilmesi hedefine bağlı oldukları da vurgulandı.

Bununla birlikte troyka, Yunan bankalarının sermaye ihtiyaçlarına yönelik değerlendirmelerde yukarı yönlü riskler gördüklerini, özellikle sorunlu kredilerin acil şekilde düzeltilmemesi halinde bu risklerin gerçekleşebileceğini de vurguladı. 

Eurogroup ve IMF İcra Kurulu, yapılan bu gözden geçirmenin sonuçlarını önümüzdeki haftalarda değerlendirecekler ve yeni yardım diliminin serbest bırakılmasına imkân verecekler.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa