İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
31 Mart 2014 10:00
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Türkiye 30 Mart Yerel Seçimleri Sonuçları
Türkiye 30 Mart Yerel Seçimleri Sonuçları

30-mart-yerel-secim-sonuclariTürkiye son yılların sonucu en merakla beklenen seçimini geçirdi. Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre AKP, CHP ve BDP bir önceki yerel seçimlere göre artırdı. Sabah saatlerindeki sonuçları göre AKP yerel seçimden zaferle çıkan parti oldu.

17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında yaşanan tartışmaların ardından seçimler AKP’nin alacağı oy oranı oldukça önem kazanmıştı. TSİ ile sabah saat 05:20’deki Anadolu Ajansı’nın aktardığı verilere göre sandıkların yüzde 71’inin açıldıve AKP yüzde 46.72, CHP yüzde 28.6, MHP yüzde 14,43, BDP ise yüzde 2,8 oranında oy aldı. Cihan Haber Ajansı’nın aynı dakikalarda geçtiği ve yüzde 91 açılan sandık sayısına göre ise AKP yüzde 43,2, CHP yüzde 26,24, MHP yüzde 17,67 ve BDP yüzde 4,5 oy aldı.

Seçimlerin merakla beklenen ili hiç şüphesiz İstanbul’du. İstanbul’da CHA’ya göre mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş TSİ 05:20 itibariyle yüzde 47,9 ile resmi olmayan sonuçlara göre üçüncü dönem belediye başkanı seçildi. Topbaş, tarihte ilk kez üç dönem üst üste İstanbul belediye başkanlığı yapan kişi olarak tarihe geçti. CHP’nin adayı Mustafa Sarıgül ise yüzde 40,2’de kaldı. Bu sonuçlar açıklandığında sandıkların yüzde 98’i açılmıştı.

İstanbul’daki sonuçlar bir önceki yerel seçimle karşılaştırıldığında hem AKP hem de CHP oylarını artırmış oldu. 2009 yerel seçimlerinde AKP’li Kadir Topbaş yüzde 44,2 ile belediye başkanı seçilmişti. 2009 yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan bugünkü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 37 oy almıştı.

EN BÜYÜK ÇEKİŞME ANKARA’DA

Seçimlerin en çekişmeli ili hiç şüphe yok ki Ankara oldu. Ankara’nın 1994 yılında bu yana belediye başkanı olan AKP’nin adayı Melih Gökçek sabah saat 05:20 itibariyle oyların yüzde 44,7’sini almıştı. CHP adayı Mansur Yavaş ise oyların yüzde 44,2’sini aldı. Sabah saatlerinde bir ara iki aday arasındaki oy farkı 3 binli rakamlara kadar geriledi. Saat 05:20 itibariyle sandıkların yüzde 97’si açıldı. Aradaki oy farkı 13 binli seviyelerdeydi.

Yine sabaha karşı, CHP’nin adayı Mansur Yavaş yaptığı açıklamada seçimleri kazandığını iddia etti. Yavaş ‘Sandıkta kazandığımızı, masada kaybetmeyeceğiz’ dedi. Sabah saatlerinde CNN Türk televizyonunun verdiği habere göre itirazla üzerine Keçiören’de oyların yeniden sayılması gündeme geldi.

İZMİR SÜRPRİZ YAPMADI

AKP hükümetlerinde en uzun süre bakanlık yapan Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP’den aday olduğu İzmir’de beklendiği gibi CHP zafere ulaştı. CHP’li mevcut belediye başkanı Aziz Kocaoğlu resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50,28 ile yeniden başkan seçildi. AKP’nin belediye başkan adayı Binali Yıldırım ise yüzde 35,05’de kaldı.

Sonucu merakla beklenen şehirlerden biri olan Antalya’da sabah karşı AKP’nin adayı Menderes Türel, CHP’nin adayı Mustafa Akdoğan’ı geçti. Saat 05:20 itibariyle AKP yüzde 36.08, CHP’nin oy oranı ise yüzde 35.02 oldu.

Hatay’da ise eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, girdiği belediye başkanlığı yarışını kaybetti. Antakya Büyükşehir Başkanlığı’nı resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 41,08 ile CHP’nin adayı Lütfü Savaş kazandı.

BDP OYLARINI ARTIRDI

Barış ve Demokrasi Partisi özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde önemli belediyeler kazandı. BDP, Diyarbakır, Hakkari, Van, Batman, Siirt, Şırnak, Ağrı, Iğdır ve Hakkari’yi sabah saat 05:20 itibariyle resmi olmayan sonuçlara göre kazandı.

İLKLERİN SEÇİMİ

Seçimlerde ilkler de yaşandı. Tunceli’nin Ovacık İlçesinde resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu belediye başkanı seçildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan Tunceli’de ise seçimi BDP aldı. Bir önceki seçimde CHP’nin kazandığı Tunceli’yi BDP yüzde 42,46’lık oy oranı ile aldı.

kaynak : wsj Türkiye

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa