İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
28°C / 20°C
ANKARA
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
26°C / 26°C
İZMİR
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
30°C / 30°C
5 Mart 2018 14:43
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Volatil Bir Piyasada Altın İyi Bir Yatırım Mıdır?
Volatil Bir Piyasada Altın İyi Bir Yatırım Mıdır?

Son zamanlarda piyasalarda çok fazla volatilite yaşandı. Bu gibi zamanlarda, insanlar panik yapma ve yatırımları hakkında endişelenme eğilimi gösterirler. Çoğu kişi, hisse senedi, yatırım fonu, altın ve gayrimenkullerin getiri ve dezavantajlarını değerlendirmeye başlayarak, yatırım yapabilecekleri en güvenli yolu bulmaya çalışır.

Getiri ve yatırım yapmaya yönelik güvenli yollar hakkında endişelenmek yerine, kişiler finansal hedeflerine ulaşmaya odaklanmalıdır. Piyasa volatilitesinin üstesinden gelmenin en iyi yolu, hedefe dayalı yatırımdır. Bu tür yatırımın çok başarılı olmasının nedeni, öncelikle özel bir hedef belirlediğiniz için, duygusal olarak sürece yatırım yapmanız ve hedefe ulaşmada özen ve sebat göstererek devam etme eğiliminde olmanızdır.

Buna ek olarak, bu süreç risk iştahınız ve zaman ufkunuzu açıkladığından, aldığınız yatırım tavsiyeleri ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olmak için en uygun olandır. Bu nedenle, hedeflere yatırım yapanların, yatırım girişimleri daha başarılı sonuçlanmaktadır. Böylelikle, hedeflerinize ulaşmak için yatırım yaparken, piyasa dalgalanmaları sizi etkilemez.

Yatırımlarınızı planlarken sadece finansal hedeflere odaklanmakla kalmamalı, aynı zamanda farklı yatırım yollarının getiri ve dezavantajlarının da farkında olmalısınız. Piyasa volatilitesi zamanlarında, hisse senedi yerine yatırım yapmak için çeşitli yolları değerlendirirken, insanlar genellikle altın yatırımına yönelirler. Altın, uzun zamandır güvenli bir yatırım şekli olarak görüldü. Şimdiye kadar, Hindistan’daki insanlar altının en büyük tüketicileri olarak, daima altına aşırı derecede yatırım yaptılar.

Her Hindistan ailesinde, sikke ya da mücevherler şeklinde altın bulunmaktadır. Çoğu kişi altın konusunda şu fikre sahiptir: “Altın mücevher alımı, servetimin bir işaretidir ve ihtiyaç olduğunda kolaylıkla paraya çevirebilirim. Altın fiyatları daima artıyor, dolayısıyla altın alımı bir yatırımdır.” Bu argüman birkaç yıl önce doğru olsa da, altın, piyasa volatilitesi zamanlarında önemli bir yatırım aracı mıdır?

Sürekli değişen finansal dünyamızda, bir varlık sınıfını, bir önceki performansına dayanarak değerlendiremeyiz. Şimdiye kadar altın fiyatları, yükselişte oldu ve çoğu kişi, kendilerine biraz güven veren fiziksel bir varlığa sahip olmak için altın alımı yaptı. Bu altın yatırımı da, onlara iyi getiriler sağladı. Bununla birlikte, zamanla senaryo değişti ve altın, sadece enflasyon oranından daha az ya da aynı doğrultuda getiri sağlamaya başladı.

Altın ile ilişkili diğer major problem de likiditedir. Altının, çoğu Hindistanlı için sosyo-ekonomik ve duygusal değeri vardır ve ihtiyaç zamanlarında insanlar, altını satmakta çok zorlanırlar. Bu, belirsizlik dönemlerinde kullanmak için altın alımının temel amacını başarısızlığa uğratmaktadır.

Altın mücevher sahibi olmanın en büyük dezavantajı, güvenlik ve saklamanın yanı sıra, sahibinin mücevherin eritilmesi açısından çok fazla para kaybetmesi ve mücevher alımı için ödenen fiyatla karşılaştırıldığında, çok daha az para alıyor olmasıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse, mücevher kırma ücretlerine bağlı olarak, altının tekrar satış değeri azalır.

Mücevher alımı bakımından da yüksek ücretler olduğu unutulmamalıdır. Altın yatırımı, yatırımcıların varlıklarını satmak zorunda kalmaksızın, yatırımlarında kazanabilecekleri hisse senetleri ya da gayrimenkullerdeki temettü veya kira gibi cari gelir sağlamaz.

Bu nedenle, mevcut senaryoda, yukarıda belirtilen dezavantajları göz önünde bulundurularak, altın yatırımı yapılması önerilmez.

Hindistan’da altın üç biçimde elde tutulur: mücevher, altın sikke ya da külçe ve altın ETF’leri. Çoğu Hindistanlı altını, altın yatırımı için önerilmeyen bir biçim olan, mücevher olarak elde tutar.

Kişisel tüketim için altın mücevher alımı yapılabilir, ancak kişiler altına yatırımı yapmak veya çocuklarının evliliği için altın biriktirmek istiyorlarsa, altın ETF’sini ya da altın yatırım fonlarını seçmeleri gerekir.
Bu nedenle, piyasa volatilitesi zamanlarında, altın ve gayrimenkul yatırımının dezavantajlarını yönetmek ve yatırımı çeşitli yollarla değerlendirmek yerine, kişiler sadece kendi hedeflerine odaklanmalıdır. Altın ve gayrimenkul alternatif yatırım yolları olarak düşünülmemelidir.

Bu hedeflere ulaşmak için kişilerin finansal hedeflerini ve zaman çizelgelerini akıllarında tutmaları, volatilite zamanlarında önemli olan tek şey olmalıdır.

Kaynak:dnaindia.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa