İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
29 Mart 2014 15:10
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Yarın Yerel Seçimler Trafiği Başlıyor. Piyasalar Nasıl Bekliyor
Yarın Yerel Seçimler Trafiği Başlıyor. Piyasalar Nasıl Bekliyor

secim-yerel-secim-genel-secimPazar günü yapılacak yerel seçimler Türkiye için çok belirleyici olmayacak. Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ile Haziran 2015’te yapılacak genel seçimler düşünüldüğünde takvim oldukça yoğun.

Bununla beraber ekonomik büyümenin bu yıl yarı yarıya azalarak yüzde 2’ye gerilemesi bekleniyor. Yerel siyasi karmaşa ile Fed’in parasal çıkışı başlatması borsaya ve liraya büyük zarar verdi. İki yıllık hükümet tahvili ile ölçülen borçlanma maliyetleri Pazartesi günü yüzde 11,6’ya yükselerek Temmuz 2009’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye tırmandı.

Peki tüm bunlar yatırımcılar için ne anlama geliyor? Bazı portföy yöneticileri ile stratejistlerin konuya ilişkin yorumları şöyle:

-Aberdeen Varlık Yönetimi’nden 11.5 milyar dolar değerinde gelişmekte olan piyasa tahvili yöneten Viktor Szabo: “Türkiye’de seçimlerden sonra da belirsizlik devam edecek. Birçok şey, Erdoğan’ın geleceğine ilişkin vereceği kararlarda da büyük rol oynayacak olan sonuçlara bağlı. “

-İki milyar dolar değerinde gelişmekte olan piyasa tahvili ve para birimi yöneten Danimarka merkezli Global Evolution’dan portföy yöneticisi Kristian Jespersen: “Seçimden sonra rahatlamadan kaynaklanan bir ralli görülme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ancak aynı zamanda tahmin edilemeyen gelişmelerin yarattığı bir risk olduğunu da kabul ediyoruz. Siyasi sıkıntıların devam etmesi de muhtemel. Türkiye’nin risk primi vermeye devam etmesini bekliyoruz.”

-Wells Fargo’dan gelişmekte olan piyasaların borsalarında 11 milyar dolar değerinde varlık yöneten Derrick Irwin: “Siyasi ortama belirsizliğin hakim olması nedeniyle elimizdeki varlığı artırmaktan çekiniyoruz. Yerel seçimlerin ekonomik momentumu herhangi bir yöne çekeceğini düşünmüyorum.”

-“Tedirginlik sona erdi,” diyen Societe Generale’den gelişmekte olan piyasa stratejileri bölümü başkanı Benoit Anne, AKP’nin yerel seçimde zafer kazanacağı beklentileri nedeniyle lira cinsinden varlık satın alınmasını tavsiye etti.

-200 milyon dolarlık varlık yöneten Ata Yatırım’dan portföy yöneticisi Cem Tözge: “Siyasi risk bir miktar azalmış olabilir ancak cumhurbaşkanlığı seçimine kadar fiyatlanacaktır.”

kaynak : wsj Türkiye

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa