İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
19 Mart 2014 11:20
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Yeni Parite Çiftine Hoş Geldin : Çin Yuanı ve Yeni Zelanda Doları (CNY/NZD)
Yeni Parite Çiftine Hoş Geldin : Çin Yuanı ve Yeni Zelanda Doları (CNY/NZD)

cny-nzdÇin hükümeti ve Yeni Zelanda, bankalara iki ülkenin para birimlerinde doğrudan işlem yapabilme imkanı veren bir anlaşma imzaladılar.

Bu anlaşmanın ardından açıklama yapan ANZ, Çin Merkez Bankası’ndan Yeni Zelanda Doları/Çin Yuanı (NZD/CNY) paritesinde piyasa yapıcı olarak hareket etmek üzere izin aldığını ve NZD/CNY paritesinin Çin Döviz İşlem Sistemi’nden doğrudan işlem görebileceğini bildirdi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Yeni Zelanda başbakanı John Key’le Çin ve Yeni Zelanda arasında iki ülke para birimleriyle doğrudan ticarete başlanması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

Çin Uluslararası Radyosunun internet sitesinde yer alan habere göre, Başkent Beijing’de dün yapılan törende konuşan Başbakan Li Keqiang, iki ülkenin para birimleriyle doğrudan ticarete başlanmasının, taraflar arasındaki ticari ve finansal işbirliğini ilerleteceğine dikkat çekti.

Li Keqiang, Yeni Zelanda yönetiminden Çinli finans kuruluşlarının bu ülkede temsilcilik kurmalarına destek verilmesini ve Yeni Zelandalı şirketlere RMB’nin kullanımının tanıtılmasını talep etti.

Başbakan Li Keqiang, ayrıca iki ülkenin aralarındaki serbest ticaret anlaşması doğrultusunda, tarım ve hayvancılık alanlarındaki işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, konuşmasında Çin’le doğrudan iki ülke para birimlerini kullanarak ticaret yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Key, Çin’le ticaret, finans, eğitim ve turizm alanlarında işbirliğini yoğunlaştıracaklarını ifade etti.

Durumun NZD fiyatlarına tesirini yakın zamanda göreceğiz. CNY fiyatları bir kaç ay öncesine kadar yükseliş ivmesi yaşıyordu. Fakat PBOC (Çin Merkez Bankasının) son iki ayda yaptığı değer düşürerek sabitleme hamleleri ile ihracatına katkıda bulunma yönünde destek çıktı. Bununla beraber CNY nin değer kaybına devam etmesi halinde bankalarında kullanabileceği bu yeni paritede işlemler yoğunlaşır ise NZD paritelerine de etki yaşatabilir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa