İSTANBUL
Parçalı Bulutlu Bugün
31°C / 23°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
30°C / 30°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
34°C / 34°C
19 Mart 2014 09:46
Font1 Font2 Font3 Font4
Forex Haberleri
Yunanistan’a 10 Milyar Euro luk Yardım Yola Çıktı
Yunanistan’a 10 Milyar Euro luk Yardım Yola Çıktı

yunanistan 576 × 356Yunanistan, uluslararası kreditörleri AB ve IMF ile kurtarma yardımının yeni diliminin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya vardı.

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournaras, AB-IMF-ECB uzmanlarından oluşan troyka ile bugüne kadarki en zorlu gözden geçirmeyi yaptıklarını ve 6 aydır süren müzakerelerin ardından anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Eylül ayından bu yana devam eden görüşmelerde, troykanın kamu şirketlerinde talep ettiği büyük işten çıkarmalar, Yunan bankalarının karşı karşıya oldukları sermaye açığı miktarı gibi zorlu konular ele alındı.

Varılan anlaşma, yaklaşık 10 milyar Euro tutarındaki kurtarma yardımı diliminin Mayıs ayında yapılacak AB Parlamentosu seçimleri öncesinde serbest bırakılmasının yolunu açacak.

Serbest bırakılacak yardım dilimi, Yunanistan’ın Mayıs ayında vadesi dolacak olan 9,3 milyar Euro tutarındaki tahvillerinin geri ödemesinin yapılabilmesi açısında da son derece önemliydi. AB diplomatlarının verdikleri bilgilere göre yardım dilimi Nisan ayı sonuna kadar serbest bırakılacak.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa