bannerForex

AB’nin Brexit Sürecini Mayısa Kadar Uzatmayı Kabul Etmesiyle GBP Yükseldi

AB liderleri İngiltere’nin Brexit tarihini 29 Marttan 22 Mayısa uzatılması yönündeki talebini, bu hafta İngiltere parlamentosunun Brexit yasa tasarısını kabul etmesi şartıyla kabul etti. Başbakan May daha önce Brexit tarihini 30 Temmuza uzatmak istiyordu. Ancak, bu hafta İngiltere parlamentosunda tasarının kabul edilmemesi durumunda İngiltere AB’den 12 Nisana kadar ayrılmak zorunda kalacak.

Euro’da düşüşler ikinci gününe girdi

Euro Cuma günü %0,63’lük düşüşle 1,1300 $ seviyesine geriledi. Alman imalat raporu üçüncü ayda da düşüş kaydederken, PMI endeksi faaliyetlerin 51,5’e gerilediğini gösterdi. Bu seviye Haziran 2013’ten bu yana görülen en düşük seviye oldu. Şubat ayında 55,3 olan endeks ise hizmet sektöründe 54,9’a geriledi.

EUR/USD Yatay Seyrini Sürdürecek mi?

Ortak para biriminde düşüşler ikinci gününe girerken, fiyatlar tekrar 1,1300 $ seviyesini test etti. Fiyatlar 8 Marttaki dip seviye olan 1,1174 seviyesinden 20 Marttaki 1,1447 seviyesine doğru olan hareketinden %61,8’lik Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 1,1279 seviyesine geriledi. Mevcut seviyeden bir geri dönüşle birlikte EURUSD paritesi 1,1329 direnç seviyesine hareket edebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte yakın dönemde eğilim yukarı yönlü olabilir.

Yen güvenli liman arayışları ile talep görüyor

Yatırımcılar güvenli liman olan varlıklara olan taleplerini sürdürürken, yen Cuma günü kapanışta %0,85 artış gösterdi. Piyasa algısı karmaşık küresel söylentiler ve para politikaları ile hala ihtiyatlı kalmaya devam etti. Fed üyesi Bostic Cuma günkü konuşmasında, Fed’in bir sonraki hamlesinin faiz artırımı ya da indirimi olabileceğini söyledi. ABD’den gelen ekonomik veriler bir miktar karışıktı.

USD/JPY destek seviyesinden geri dönecek mi?

Japon yenindeki artışlarla birlikte USDJPY paritesi 109,84 destek seviyesini test etti. Bu seviyeye düşüşle birlikte parite destek seviyesini yeniden test etti. Paritenin Stokastik osilatörlerin gösterdiği gibi bu seviyeden bir geri dönüş sağlamasını bekliyoruz. Bu seviyeden bir toparlanma ile birlikte USDJPY paritesi 111,40 direnç seviyesine doğru hareket edebilir.

ABD tahvillerinde getirinin terse dönmesi ile altın toparlandı

Yatırımcılar Cuma günü altına talep gösterirken, kıymetli metal bir önceki günkü kayıplarını telafi etti. Piyasa algısı 3 aylık ve 10 yıllık hazine tahvilleri getirilerindeki terse dönmesi ile bozulurken, resesyon endişelerini canlandırdı.

XAUUSD yükselmeye devam edecek mi?

XAUUSD son birkaç gündür yükseliş kaydediyor. Ancak, ivme zayıflıyor. Mevcut kazançların 1323 seviyesi civarında sınırlanması bekleniyor. Bu seviyede direnç tutulduğu sürece, kazançların bu noktada muhtemelen geri çekilebilir. Bu durum aşağı yönlü 1285 destek seviyesine doğru bir sapmaya neden olabilir. Bu seviyenin aşağına kırması ile altında fiyatlarda düşüşler devam edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı