bannerForex

Brexit Gündemi Meşgul Edecek

Bu hafta ekonomik takvimde 29 Mart tarihi yaklaşırken Brexit gelişmeleri haftanın ana odak noktası olacak. Müzakerelerin hala devam ediyor olması ve Brexit’in son tarihinin ertelenmesi söylentileri ile birlikte AB topu İngiltere parlamentosuna attı.

Başbakan May’in bu hafta içinde yeni bir parlamento oylaması teklifi sunması bekleniyor. Öte yandan AB Brexit’in 22 Mayısa uzatılmasıyla ilgili teklif sundu. İngiltere Başbakanı daha önce Brexit sürecinin üç ay uzatılmasını talep etmişti.

Sonuç olarak sterlinde oynaklığın devam etmesini bekliyoruz.

Bunun yanında, bu haftaki ekonomik veriler arasında ABD’de yayınlanacak olan 4. çeyreğe ilişkin son GSYİH rakamları yer alacak. Aralık ayında hükümetin kısmen kapalı olması nedeniyle açıklanması ertelenen verilerin ekonomide daha önce açıklanan verilerden daha düşük bir büyüme oranını göstermesi bekleniyor.

Yeni Zelanda Merkez Bankası bu hafta para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Merkez bankasının gecelik nakit oranını %1,75 seviyesinde sabit tutarak bir değişiklik yapması beklenmiyor.

Bu hafta daha sonra, RBNZ Başkanı Orr bir konuşma yapacak.

Geçen haftaki güvercin tondaki Fed toplantısı sonrası, bazı FOMC üyeleri bu hafta konuşma gerçekleştirecek. Konuşma yapacak Fed üyeleri arasında Rosengren, Evans, Quarles, Clarida, George, Bullard ve Bowman bulunuyor.

Euro Bölgesi’nde ise ekonomik takvim bir miktar sessiz geçecek. ECB başkanı Mario Draghi’nin Çarşamba günü Frankfurt’ta ECB etkinlikte konuşması bekleniyor.

Bu hafta döviz piyasalarını etkileyecek bir takım gelişmelere göz atalım.

Fed üyelerinin faiz artırımında sabırlı olunması mesajını yenilemeleri bekleniyor Fed üyelerinin bu hafta sahne alırken, yatırımcılar herhangi bir sürpriz gelişme beklemiyorlar. Fed üyelerinin açıklamalarının bir miktar ihtiyatlı olması bekleniyor. Ancak, bankanın şahin kanadını temsil eden Easter George gibi üyeler de bu hafta konuşma yapacak.

Fed üyelerinin büyük çoğunluğu faiz oranlarının bu yılın geri kalanında sabit kalması konusunda görüş birliği halindeler.

Bu bağlamda, dördüncü çeyrek son GSYİH verilerini takip etmek son derece ilginç olacak. Ankete katılan ekonomistler daha önce %2,6 olarak açıklanan büyüme oranının %2,4’e gerileyeceğini tahmin ediyorlar.

Yatırımcılar bu hafta yayınlanacak olan ticaret dengesi verilerine yoğunlaşırken, büyüme rakamlarının piyasaları çok fazla etkilemesi beklenmiyor. ABD ticaret dengesi verileri Ocak ayına ilişkin rakamları kapsayacak ve ABD ekonomisinin yılık ilk ayında nasıl bir performans gösterdiğine ilişkin ipucu verecek.

Geçtiğimiz sene Aralık ayında ticaret dengesi sert bir şekilde düştü. Bu düşüş ABD firmalarının Çin’e uygulanacak gümrük vergisi artışından dolayı üretimlerinde artışa gitmesi nedeniyle gerçekleşti. Sonuç olarak, ithalat bu ayda da muhtemelen bir düşüş gösterebilir.

RBNZ’nın sabit duruşunu devam ettirmesi bekleniyor

Yeni Zelanda Merkez Bankası bu hafta Çarşamba gece yarısı seansı sırasında para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Resmi nakit oranının %1,75’te sabit kalması bekleniyor.

Merkez bankası para politikası metninde ısrarlı bir şekilde nakit oranının 2019 ve 2020’de sabit kalacağını belirtiyor. Ayrıca banka bir sonraki faiz hamlesinin herhangi bir yönde olabileceğini ifade etmeye devam ediyor. Yeni Zelanda’daki son ekonomik gelişmeler genel olarak RBNZ’nın önceki beklentilerine uyumlu şekilde gerçekleşiyor. Bu durum RBNZ’nın sözle yönlendirmesinde değişiklik yapması için imkan tanımıyor.

Bir diğer önemli faktör ise para politikası komitesinde yakında gerçekleşecek olan değişiklik. Bu durum RBNZ başkanı Orr’un geleceğe yönelik para politikası konusunda bir fikir birliği sağlamak durumunda kalacağı manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı