bannerForex

Çin Bu Yıl İçin %6,0-6,5 Büyümeyi Hedefliyor

Yavaşlayan ekonomik büyümeyi tekrar canlandırabilmek için Pekin hükümeti geçen hafta vergi kesintileri, altyapı yatırımları gibi bir takım tedbirler alacağını ilan etti. Açıklama ekonomik büyümede bir yavaşlama yaşayan dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ABD ile ticaret anlaşması müzakerelerinin devam ettiği bir zamanda geldi.

Çin’de ekonomik büyüme yaklaşık 13 senenin en düşük seviyesine geriledi. Bu durum temel olarak yurt içi talepteki zayıflama ve Trump yönetiminin göreve başladığı 2016 yılından bu yana ABD ile yaşanan ticaret savaşından kaynaklandı.

Büyüme Hedefi

Çin Başbakanı Li Keqiang geçen hafta hükümetin 2019 yılı için %6,0-6,5 büyüme hedefi belirlediğini söyledi. Bu açıklama Keqiang’ın parlamentonun yıllık açılışında yaptığı konuşmanın ardından geldi.

Bu yıl için belirlenen büyüme hedefi 2018 yılında görülen %6,6’lık büyümenin gerisinde. Ancak, büyüme hedefi düşük yurt içi talep ve ekonomiyi olumsuz etkileyen ticaret savaşı endişeleriyle birlikte genel beklentilerle uyumlu.

Bütçe Açığı Hedefi

Bu yıl Çin’de bütçe açığı hedefi geçen yılki bütçe açığının üstünde yer alıyor. Hükümet mali desteğin daha pro aktif ve etkili olacağını belirtti. Çin Maliye Bakanı geçen hafta bütçe açığı hedefinin GSYİH’nın %2,8’i olduğunu belirtti.

Bütçe açığı 2018 yılında görülen GSYİH’nın %2,6’sı olan bütçe açığının hafif üzerinde. Yatırımcılar küresel ticaret şartlarındaki belirsizlikler altında büyümeyi tekrar canlandırmak için mali desteğin artacağını düşünüyor.

Açıklamaları Pekin yönetiminin yavaşlayan ekonomiyi canlandırma çabası olarak yorumlayabiliriz. 2018 yılında da bankaların rezerv yükümlülükleri azaltılırken vergi kesintileri de yapılmıştı.

Çin Başbakanı Li Keqiang

Ancak, Çin başbakanı dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin karşı karşıya kaldığı zorluklarla ilgili parlamentoyu uyardı. Duyurulan teşvik tedbirlerinin güvenli bir şekilde uygulanması hususunda parlamentoya güvence verdi. Li şunları söyledi:

“Çin’deki kalkınmanın bu yıl karşı karşıya kaldığı ortam daha karışık ve sert” Li tahmin edilebilen ve edilemeyen daha fazla risk ve zorluklar olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ekonominin zorlu bir savaşa hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Vergi Kesintileri

Çin yönetimi ayrıca 2 trilyon yuan veya 298,3 milyar dolar tutarında vergi kesintileriyle mali destek yapmayı planladığını duyurdu. Vergi kesintileri temel olarak azaltılan ücretler ve vergi avantajları ile şirket sektörüne yönelik yapılması planlanıyor.

Başbakan Li ayrıca, ABD’deki ticaret düzenlemelerinden etkilenen ihracat sektöründeki ilgili sanayi alanlarında istihdamı takip edeceklerini belirtti. Buna ek olarak imalat sektöründeki şirketler için katma değer vergisi (KDV) indirimi yapılacağını söyledi. İmalat sektöründe KDV %16’dan %13’e indirilirken, ulaşım ve inşaat sektöründe ise %10’dan %9’a indirilecek.

Son vergi kesintileri duyurusu 2018 yılında yapılan 1,3 trilyon yuanlık kesintilerin ardından geldi. İmalat, ulaşım, inşaat sektörleri bu vergi kesintilerinden faydalanan ana sektörlerdi.

Atılan bu adımlar, Pekin yönetiminin şirketlerin iş yatırımlarını olumsuz etkileyen borçlanma maliyetlerindeki artışa ilişkin aldığı finansal risk tedbirlerinin ardından geldi. Yukarıda zikredilenlerin yanı sıra, düşük değer ürettiği düşünülen sektörlerle ilgili de sert önlemler aldı. Bu önlemleri imalat sektörünü etkileyen kirliliği önlemek amacıyla yaptılar.

Duyurular sonrası bazı analistler %6,0-6,5’lik GSYİH büyümesinin Çin yönetimine mali desteği uygulamak için fırsat yaratacağını söyledi. Ancak, planlanan vergi kesintileri yetkililerin ekonomik büyüme ile ilgili endişelerini göstermiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı