bannerForex

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Aralık 2018’de %1,9’a Geriledi

Piyasalarda odak ikinci gününde de Brexit üzerindeydi. İngiltere Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasını reddettikten sonra 24 saat geçmeden muhalefet lideri Jeremy Corbyn hükümete karşı bir güven oylaması teklifi sundu.

Günün ilerleyen saatlerinde güven oylaması gerçekleşti. Sonuçta Theresa May hükümeti oylamadan galip ayrıldı. Böylece AB ile müzakerelerin devam ederken Brexit konusu gündemdeki yerini koruyacak.

Günün erken saatlerinde ise İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney İngiltere parlamentosunda sunum gerçekleştirdi. Carney İngiltere bankalarının ekstrem bir sonuç karşısında yeterli sermayeye sahip olduğunu söyledi. Carney ayrıca GBP’deki son yükselişin anlaşmasız bir Brexit’in söz konusu olmadığını gösterdiği konusunda inancını belirtti.

İngiltere’de enflasyon verileri, manşet tüketici fiyatlarının Aralıkta yıllık bazda %2,1 yükseldiğini gösterdi. Bu veriler Kasım ayında %2,3 olarak gerçekleşen fiyat artışının gerisinde kaldı.

Çekirdek enflasyon Aralıkta yıllık bazda bir miktar artış göstererek, %1,8’den %1,9’a yükseldi.

ABD’den gelen veriler ise ithalat fiyatlarının %1,0 düştüğünü gösterdi, tahminler %1,3 düşüş yönündeydi.

Piyasalar bugün Euro Bölgesi Aralık ayı enflasyon verileri ile açılacak. İlk tahminlere göre, Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları Aralıkta yıllık %1,9 artış gösterirken çekirdek enflasyon ise %1,0 olarak gerçekleşti. Bu sonuçlar ECB’nin para politikasında sıkılaşmaya gittiği bir dönemde enflasyon hızında bir yavaşlama olduğunu gösterdi.

NY borsasında seans içinde Philly Fed imalat endeksi verileri açıklanacak. Endeksin 9,4’ten 10,1’e yükselmesi bekleniyor.

EURUSD (1,1381): EURUSD paritesi düşüşlerini 1,1200 seviyesine doğru artıracak gibi görünüyor. Fiyat hareketleri küçük yükselen trend çizgisini ihlal etti. Düşüşler paritenin 1,1461 seviyesinde destek bulamaması ile gerçekleşti. Eğer parite günü trend çizgisinin altında kapatırsa, paritede düşüşlerin artmasını ve aralığın alt bandını test etmesini bekliyoruz. Uzun vadede fiyat hareketleri 1,1461 ve 1,1200 seviyeleri arasında yatay seyredebilir.

AUDUSD (0,7150): AUDUSD paritesinin konsolidasyonu kırdıktan sonra 0,7191 seviyesinin altında işlem gördüğü görüldü. Düşüşler ile parite 0,7022 destek seviyesini test edebilir. Kısa vadede AUDUSD’nin 0,7191 seviyesinin direnç seviyesi olarak test edildiğini görebiliriz. Bu hareket bir süredir test edilmek için bekleyen destek seviyesine doğru hareketi doğrulayabilir. AUDUSD paritesi 0,7022 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece, paritede sağmanın yukarı yönlü olmasını bekliyoruz.

XAUUSD (1291,60): Altın fiyatları gün içi zirvesi olan 1295 seviyesini test ettikten sonra düşüş yaşadı. Fiyat hareketleri yatay seyrediyor ve fiyatlardaki konsolidasyon yakın vadede bir kırılımı tetikleyebilir. Ancak herhangi bir düşüşte 1280 destek seviyesi fiyatları kontrol altında tutabilir. Ancak paritenin 1280 seviyesinin altına kırması paritenin 1250 seviyesine çekilmesine neden olabilir. Sonuç olarak, altının 1295 seviyesini birçok defa test ederek
mevcut yatay seyrini sürdürmesini bekliyoruz. Altın fiyatlarının 1300 direnç seviyesini test etmesi yönünde bir olasılık da mevcut.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı