bannerForex

Fibonacci Uzatmaları İle Güçlü Geri Dönüş Seviyelerini Belirlemek

Fibonacci analizi en popüler ve etkili teknik analiz yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor. Fibonacci analizi Fibonacci’nin “Altın Oran”ı etrafındaki yapılar ve formları ölçen ünlü matematiksel dizin üzerine inşa edilmiştir. Bu oran yıldızların formlarından, çiçeklere, deniz kabuğundan insan ürünü yapılara ve finansal piyasalara kadar birçok alanda görülebilir.

Fibonacci Uzatması

Fibonaccai işlem araçları (MT4 platformunda yerleşik olarak) açısından, daha önce Fibonacci geri çekilmelerine ve bunları trend içinde giriş noktalarını belirlemek açısından nasıl kullanışlı olduğunu görmüştük. Bu yazıda, ise bir adım daha öteye geçip Fibonacci uzatmalarını keşfedeceğiz.

Araçları Bulmak

Terminalinizin araç çubuğundan Insert > Fibonacci > Expansion sekmesini seçmeniz gerekiyor. Aracın kendisi biraz farklı da olsa (buna az sonra değineceğiz) bunun arkasındaki öncül Fibonacci geri çekilme aracıyla tamamen aynıdır. Basit olarak, fiyatlardaki dalgalanmayı ölçüyor ve bu aracı işlemlerimizde kullanacağımız potansiyel seviyeleri çiziyoruz.

A noktası ile B noktasına olan hareketi ölçen geri çekilme aracından tek farkı ise bu yöntemde A ile B noktaları ile birlikte bir C noktasını (daima A ile B arasında bir yerde bulunmalıdır) daha ölçüyor olmamızdır.

Yükselen Uzatma

Yukarıdaki örnekte A noktasından B noktasına doğru bir düşüş hareketi ardından ise fiyatlarda bir toparlanma görüyoruz. Ancak, toparlanma sınırlanmış ve fiyatlarda düşüş hareketi tekrar başlamış ve fiyatlar B noktasının altına doğru kırmış ve ardından yeniden bir toparlanma görülmüştür.

Fiyatlar C noktasına doğru bir toparlanma yaptığında, satışlar tekrar başladığında, uzatma aracımızı kullanabilir ve A noktasından B noktasına olan salınımı ve ardından C noktasına olan hareketi çizebiliriz. Bu durumda otomatik olarak grafiğinizde bazı seviyeleri görmüş olacaksınız.

Bu seviyeler C noktasından da öngörülebileceği üzere, A noktasından B noktasına olan fiyat hareketinin %61,8, %100 ve %161,8 uzatma seviyeleridir. Bu seviyeler fiyatlarda dönüm noktalarıdır ve odaklanılması gereken iki önemli seviye %100 ve %161,8 uzatma seviyeleridir.

Örnekte gördüğünüz üzere, fiyatlar B seviyesine doğru aşağı yönlü hareket ediyor ve %100’lük uzatma seviyesine dokunuyor ardından sert bir şekilde toparlanıyor. Bu örnekte göreceğiniz üzere, uzatma seviyeleri traderların satın alım yapabileceği kritik seviyeler olmaktadır.

Benzer şekilde, traderlar düşüş yönünde işlem yapıyorsa, bu uzatma seviyeleri kar alımı için ve işlem durdurma seviyeleri olarak kullanılabilir, çünkü traderlar bu seviyelerde bir geri dönüş riskinin farkına varabilir.

Düşen Uzatma

Bu örnekte düşüş gösteren bir versiyon görüyoruz. Bu seferde ise A noktasından B noktasına doğru fiyatlarda bir yükseliş görüyoruz ardından ise C noktasına doğru bir düzeltme ve hemen ardından yeniden yükseliş görüyoruz. Fiyatların yükseldiği bu gibi durumlarda uzatma araçlarını düşüş için dönüm noktalarını belirlemek için kullanabiliriz.

Böylece yine, Fibonacci uzatma araçlarını A’dan B’ye ve ardından tekrar C’ye doğru olan hareketi çizmek için kullanabilir ve otomatik olarak grafiğimizde uzatma seviyelerini görebiliriz. Bu sefer, fiyatların %100’lük bir uzatma ile tersine dönmediğini görebiliriz. Ancak, %161,8’lük uzatma seviyesinde güçlü bir düşüş dönüşü görüyoruz.

Hangi Seviyede İşlem Yapılacağını Belirlemek

Bu durum kilit bir noktayı ortaya çıkarmaktadır, bu da fiyatların (eğer varsa) hangi seviyeden bir dönüş yapacağını tam olarak bilememizdir. Ancak, bu araç bize seviyeleri takip etme imkanı verir.

Bundan sonra ise diğer teknik analiz elementleri ile (trend çizgileri, hareketli ortalama, gösterge rakamları ya da fiyat hareketleri gibi) birlikte bu seviyede işlem yapmak tradera kalmıştır.

Bu yazıda Fibonacci uzatma araçlarının ne kadar basit ve etkili olduğunu gösterebildiğimizi umut ediyorum. Bu seviyeler inanılmaz derece önemli seviyeler olmakla birlikte sadece piyasaya muhtemel giriş seviyelerini belirlememizi değil, kar hedeflemesi veya işlem durdurma gibi işlem yönetimine ilişkin seviyeleri izlememize de imkan tanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı